Odšteta od 42 miliona dolara zvog nestručno popravljene Honde
Bračni par iz Teksasa dobio je odštetu od čak 42 miliona dolara nakon što je otkriveno da je njihova Honda Fit (Jazz u Evropi) prethodno nestručno popravljena, što je zaposledicu imalo katastrofalno uvijanje karoserije i na kraju zapaljenje automobila, što je rezultiralo teškim povredama bračnog para.
Nesreća se desila u decembru 2013. godine kada je na Hondu Fit frontalno naletio drugi automobil. Nakon udarca Honda je pretrpjela ogromna oštećenja da bi se na kraju i zapalila, a vozač Matthew i njegova žena ostali su zarobljeni u kabini. Nakon što su ih izvukli iz gorućeg automobila, Matthewu su konstantovali opekotine četvrtog stepena zbog čega je čak tri godine proveo u bolnici, a sam navodi da i dalje osjeća bolove.
Nakon nesreće par je unajmio advokata koji je brzo otkrio da je Honda Fit koji su kupili prethodno bila razbijena, o čemu prilikom kupovine nisu bili obaviješteni. Osim što su bili prevareni, u ruke su dobili ključeve ne samo prethodno razbijenog, već i loše popravljenog vozila. Naime, advokat je odmah uvidio da je karoserija automobila pretrpjela prevelika oštećenja s obzirom na jačinu udarca. Daljnjim istraživanjem otkrio je da je automobil prethodno bio razbijen i popravljen, ali na jeftin i nepropisan način. Naime, krov nije zavaren za ostatak karoserije, već je zbog ušteda odlučeno da se umjesto toga krov zalijepi za karoseriju. A upravo je takva neprofesionalno odrađena opravka poremetila čvrstoću automobila koji je prilikom udarca pretprio značajnu štetu što je za posledicu imalo nemogućnost otvaranja vrata.
Ovaj slučaj tu ne staje, jer sada kompanija koja je odradila popravku tuži osiguravajuću kuću tvrdeći da su upravo ljudi iz osiguranja insistirali da se krov lijepi pod prijetnjom da skuplju verziju popravke (i jedinu ispravnu) neće platiti. Nakon što su dobili slučaj, Matthew i Marcia Seebachan izjavili su da se nadaju da će ova presuda “spasiti” ljude kojima bi mogli da budu “podvaljeni” prethodno razbijeni automobili. Naime, nakon ovako visoke odštete sumnjamo da će prodajna kuća želeti da se upušta u takvo “podvaljivanje” prethodno oštećene robe bez upozorenja. Ovo je još jedan dokaz da je u SAD-u kupac “bog” i da mnogi zakoni štite prevarene kupce. Pomenuti par je to nažalost iskusio na svojoj koži, ali multimilionski iznos će sigurno barem malo ublažiti njihovu bol.
auto.blog.rs