Jedna od stvari koja vam može zagorčati život na putovanju, a i u normalnoj gradskoj vožnji, je sipanje pogrešnog goriva.
Iako je to naizgled bezazleno, može biti vrlo neugodno, štetno i skupo. Koliko ćete imati problema, zavisi o veličini greške. Sipanje pogrešne vrste istog goriva – dizela umjesto Eurodizela, Supera 95 umjesto Eurosupera 95, odnosno sipanje goriva veće ili manje oktanske vrijednosti – najmanji je problem. Tada jednostavno možete nastaviti voziti jer su uticaji na motor, s jednim rezervoarom tog goriva zanemarivi.
Problemi počinju ako se ulije pogrešno gorivo: dizelsko u benzinca, odnosno benzinsko u dizelaša. Kako bi se rizik smanjio na minimum, na poklopcu otvora za gorivo navedena je vrsta goriva koje treba sipati. Usto je cijev pištolja za gorivo znatno većeg promjera kod dizelskog, nego kod benzinskog goriva te je dizel teško i uliti u benzinski motor. Zabuna je znatno lakša u suprotnom slučaju, odnosno da se benzin ulije u dizelski automobil. No, i tada problemi zavise od toga u kojem trenutku se otkrije zabuna.
Ako se odmah prekine punjenje ili nakon samo nekoliko ulivenih litara, tada je dovoljno dopuniti gorivo do čepa dizelskim gorivom. Ako ulijete benzin do petine zapremine rezervoara, tada najprije sipajte litar motornog ulja u rezervoar, a potom nalijte dizelsko gorivo do čepa. Isto vrijedi kod benzinaca, ali se tada sipa samo Eurosuper.
Ako sipate cijeli rezervoar pogrešnog goriva, tada je takođe važno da ne palite automobil jer ćete se puno lakše izvući, pogotovo kod automobila s jednodijelnim rezervoarom. Gorivo treba ispumpati. Nije to preporučljivo raditi onako kako se crpi vino ili voda iz rezervoara jer je gorivo otrovno, a kod većine vozila je to nemoguće. Gorivo treba ispumpati ručnom ili električnom pumpom. Opremu za to imaju neke pumpe, a u suprotnom slučaju treba pozvati stručnu osobu.
Kod dvodijelnih rezervoara (kod većih automobilom sa zadnjim pogonom), gorivo se ne može potpuno izvući te je auto preporučljivo šlep službom prevesti do mehaničara. Ako ste pokrenuli motor, nastaje veća ili manja šteta, posebno kod dizelskih auta. Najgore je ako shvatite da ste ulili pogrešno gorivo tek kad motor počne trokirati ili se ugasi. Tada obvezno pozovite šlep službu i pravac – servis.
Manji je problemi kod benzinaca
Ako je motor radio na dizelsko gorivo, tada najprije treba izliti cjelokupno gorivo kroz otvor na rezervoaru, za pumpu i pokazivač nivoa goriva. Potom treba odvojiti priključak goriva prema brizgalicama te kratko spojiti pumpu goriva i tako izgurati zaostalo gorivo.
Kod dizelaša problem je veći jer nakon izlievanja iz rezervoara, gorivo treba izvući i iz pumpe visokog pritiska, preko priključaka dovodne pumpe goriva (od 0,3 do 0,8 l). To se radi vakum pumpom kojom se ispumpava gorivo iz ostalih dijelova sistema.
autoportal.hr