info@autonovosti.com
KorisnoSavjeti

ČIŠĆENJE BENZINSKIH BRIZGALICA (DIZNI)

2.71Kpregleda

Ako motor radi nepravilno, slabije ubrzava, ne prihvata gas, ima povećanu potrošnju, otežano pali i gasi se, uzrok je, najčešće, u nepravilnom radu brizgalica, odnosno u njihovoj nečistoći. Uslovi u kojima rade brizgalice, visoka temperatura te nečisto gorivo, ostavljaju neželjene posljedice. Za pravilan rad motora bitno je da brizgalice, u svim uslovima, ubrizgavaju gorivo djelotvorno i pravilno. Kad su zatvorene ne smiju nimalo propuštati gorivo, a u tačno određenom trenutku moraju se otvoriti i u tačno određenom mlazu ubrizgati gorivo u komoru za sagorijevanje.

Radom brizgalica upravlja elektronička centrala (ECU), tako da po potrebi povećava i smanjuje vrijeme ubrizgavanja, u trajanju od 1,5 do 20 ms (milisekunda), zavisno od režima rada motora. Sve to dolazi u pitanje, ako brizgalice nisu ispravne. Postoje mehaničke i električne brizgalice (kod tehnološki najnaprednijih motora i piezo-električne). Mehaničke rade na principu hidrauličnog pritiska, a električne pomoću elektromagneta. Cijena im je od 70 do 350 eura.

brizgaljke_2

Zbog razmjerno visoke cijene, čišćenje dizni je isplativo i opravdano, jer se postiže značajna ušteda, uz postizanje potrebnog kvaliteta. Postoje dva načina: direktno na motoru, bez demontaže brizgalica, i u ultrazvučnoj kupki, kad se brizgalice trebaju skinuti s motora.

Čišćenje dizni na motoru ne daje očekivan kvalitet. Kontrola i njihov rad nakon tretmana ne može se precizno provjeriti, osim donekle analizatorom izduvnih gasova. Ultrazvučno čišćenje nešto je skuplje, ali je daleko bolje, kvalitetnije i isplativije.

Ultrazvučno čišćenja na specijalnom uređaju obavlja se u sljedećim fazama:

1. ispitivanje i ocjena stanja brizgalice prije čišćenja
2. demontaža postojećih (starih) filtera u brizgalici
3. ultrazvučnog čišćenja u specijalnoj otopini pri temperaturi 35 do 45°C i frekvenciji 28 do 40 MHz
4. čišćenje komprimovanimvazduhom
5. ispiranje specijalnom tečnošću
6. ugradnja novih filtera
7. završno ispitivanje

Ako rezultat nije zadovoljavajući, postupak treba ponoviti, što se često događa kod jako zapuštenih i nečistih brizgalica. Nakon navedene obrade, neke od brizgalica neće biti za upotrebu, zbog mehaničkog oštećenja dosjedne površine ventila, otkazivanje funkcionalnosti, električnog kvara, koji može nastati (rijetko) i u fazi čišćenja. Nakon čišćenja, potrebno je kontrolisati količine goriva, a razlika među ispitivanim brizgalicama ne smije biti veća od 10% (poželjno je do 5%). Nakon ovakvog tretmana na brizgalicama, postižu se značajni napreci u radu motora i čistoći izduvnih gasova (eko-testu).

autoportal.hr

Podijelite sadržaj sa vašim prijateljima

Komentariši

AutoNovosti

FREE
VIEW