info@autonovosti.com
Korisno

CVT mjenjač (+VIDEO)

7.12Kpregleda
CVT – kontinuirani automatski mjenjač s neprestanim izmjenama brzina

Continuously Variable Transmission je engleski naziv za automatski mjenjač kod kojeg se, za razliku od rukom upravljanih i većine automatskih mjenjača, brzine mijenjaju kontinuirano (neprestano – bez prekida toka snage).

fbe105256fa1d31e4f6b887762924a36x

Daf 33 je model opremljen kontinuiranim automatskim mjenjačem Variomatic, kojeg je sredinom 50-ih za DAF razvio razvila firma Hub Van Doorne, suosnivač DAF-a (Van Doorne’s Automobiel Fabriek). Kasnije su predstavljeni modeli 44, 55 i 66. Koncepciju prvog kontinuiranog automatskog mjenjača razvio je 1490. Leonardo da Vinci, a koristio ga je i prvi Daimlerov automobil iz 1886.

image_66842

Pored remenskog, koristio se i frikcioni i toroidalni kontinuirani automatski mjenjač. Savremeni CVT mjenjači imaju čelični segmentni remen, koji obodnu silu prenosi na potisnoj, a ne na vučnoj strani – dakle guranjem, a ne povlačenjem, pa ga nijemci zovu Schubgliederband.

image_66843

Glavni su mu dijelovi dvije remenice promjenjivog promjera. Povezane su armiranim gumenim remenom te se povećanjem jedne remenice smanjuje druga i mijenja prenosni omjer. Takav se sklop naziva varijator. Kombinuje s automatskom spojkom, a ona se najčešće izvodi kao hidrodinamički pretvarač momenta (tzv. Fottingerova spojka). Sastoji se od pumpnog kola (spojenog na zamajac) i turbinskog kola (priključenog na spojničku osovinu mjenjača). Ovakva spojka nema krutu mehaničku vezu između motora i mjenjača (odnosno pogonskih točkova), čime se znatno smanjuje dinamičko opterećenje motora i vibracije.

image_66846

Okretni moment i snaga prenose se kinetičkom energijom ulja, koja se stvara centrifugalnim efektom, bez krute mehaničke veze. Williams-Renault je krajem 90-ih razvijao CVT automatski mjenjač za bolid Formule 1, ali je nakon serije testova od toga odustao. CVT mjenjači imaju sve prednosti prema klasičnim mjenjačima, osim dvije razmjerno velike mane. Skuplji su, a imaju nešto veće gubitke, odnosno nešto manji stepenj korisnog djelovanja. Zbog toga automobili s CVT mjenjačem imaju nešto manju krajnju brzinu, sporije ubrzavaju i troše više goriva.

image_66845

Konkretno, performance se pogoršavaju za oko pet posto i toliko raste potrošnja. Najprikladniji je za manje automobile, s motorima do 100 KS. Nove verzije imaju elektronsko upravljanje i mogućnost fiksnog podešavanja sedam brzina, koji se mogu mijenjati ručno (sekvencijalno). Tada elektrohidraulički mehanizam bira tačno određene promjere remenica, što omogućuje izmjene kao kod postepenog mjenjača. Time se donekle umanjuju mane CVT mjenjača (performanse i potrošnja).

image_66844

Zadržana je i opcija potpuno automatizovane izmjene stepena prenosa. Remenski CVT mjenjač se posebno dokazao među skuterima, kojima je unaprijedio vozna svojstva i komfor vožnje.

Pogledajte i VIDEO:

 

autoportal.hr

Podijelite sadržaj sa vašim prijateljima

Komentariši

AutoNovosti

FREE
VIEW