DOT je (ne)bitan
Da li neupotrebljavane nove gume imaju ograničen “rok trajanja” i da li je prije kupovine potrebno provjeriti datum proizvodnje (DOT oznaku) – dilema je sa kojom se susreću mnogi vozači
Činjenica je da nema poznatih naučnih i tehničkih podataka na osnovu kojih bi se utvrdila specifična maksimalna starosna granica za neupotrebljavane nove gume za putnička i laka teretna vozila.
Preporuke Evropskog udruženja proizvođača pneumatika i felni (European Tyre and Rim Technical Organization, ETRTO) ne određuju konačni rok u kojem pneumatik mora da bude prodat, ali govori o pravilnom skladištenju pneumatika kako bi on očuvao svoje karakteristike.
Pravilnim skladištenjem obezbjeđuje se zaštita od visoke temperature, tj. od prevelikih temperaturnih promjena, vlažnosti, ozona, UV zraka, ulja i agresivnih hemikalija.
Slična uputstva daje i korporacija Goodyear koja, između ostalog, podsjeća da skladišteni i upotrebljavani pneumatici svoje karakteristike mogu sačuvati samo ako su pravilno održavani, čuvani u odgovarajućim skladišnim uslovima i nisu bili predmet lošeg rukovanja.
Savez njemačke gumarske industrije, Savez industrije pneumatika i Udruženje vulkanizera Njemačke navode da su pneumatici novi ako su stari do pet godina. Zanimljivo je da dokumenti pomenutih organizacija ne govore o tome da pneumatici po isteku pomenutih perioda ne mogu više da se prodaju, odnosno da su neupotrebljivi, već da je prije prodaje, odnosno upotrebe, potrebno dobiti mišljenje stručnjaka i proizvođača.
Na postavljeno sporno pitanje u vezi sa vijekom trajanja automobilskih guma reagovale su i stručne gumarske revije, nacionalna udruženja distributera odnosno vulkanizera u najvećim evropskim državama kao i proizvođači pneumatika za automobile. Svi upozoravaju da pneumatici nisu pokvarljiva roba – a zajedničko ovim reakcijama je da svi naglašavaju ključni značaj uslova u kojima se pneumatici čuvaju i način održavanja pneumatika.
magazinauto.com