info@autonovosti.com
Zanimljivosti

Ko je Louis Chiron u čiju čast će novi Bugatti biti nazvan?

1.06Kpregleda

Bugatti Chiron automobil s 1500 KS, koji će koštati 2.5 miliona američkih dolara dobio je ime po legendarnom vozaču koji je izgubio najbolji posao zato što je kresao nešto šefovo, a nije bila živica.

Bugatti je svoj novi model odlučio krstiti prezimenom legendarnog Louisa Chirona, kojeg je Bugattijev PR tim već predstavio kao naočitog, brzog, druželjubivog džentlmena nadimka „Stari lisac.“ No ipak, Bugatti nije ulazio u previše detalja, pogotovo oko početka Chironove karijere, a Chironova biografija je puno zanimljivija od pukog nabrajanja trka i pobjeda…

f1ceff30e41529d32d249e2d4abb6c39

Chiron se rodio 1899. u Monaku, služio je francusku vojsku u Prvom svjetskom ratu gdje je već rano pokazao vozački talent – kao 19. godišnjak bio je vozač Maréchalu Ferdinandu Fochu, zapovjedniku zapadnog fronta. Po završetku rata vratio se kući gdje je radio u Hotelu de Paris u Monte Carlu. Sudeći po istorijskim izvorima, Chiron je kao „oličenje galskog šarma i duha“ zarađivao za život kao „plesni partner“ bogatim gospođama. Ako nas pitate, „galski šarmer“ i „profesionalni plesni partner bogatim gospođama“ je eufemizam za djelatnika najstarijeg zanata na svijetu. Što je opet na jedan način šifra za to da je bio žigolo. No, istini za volju, nema dokaza da je mladi Chiron skakao u krevet s imućnim gospođama (barem ne za novac). Ono što je takođe zanimljivo je to da Chiron nikad nije imao djece i da je ženio žene starije ili mlađe od sebe, a takođe je bio fan fitnessa što se u šifrarniku iz 1920-ih može protumačiti kao gay uzbuna. Da, znamo, vrlo politički nekorektno, takva su to vremena bila…

Bugatti-Chiron-lateral

Mladi Chiron nije imao sreću da se rodi plave krvi s naslijeđenim milionima, a moto-sport u ono vrijeme je bio poprilično bonvivanska zanimacija, tako da su ga sponzorisale njegove gospođe, tako da se može reći da je Chiron i pionir sponzoruša.

Sponzorstvo je Chirona dovelo u trku preko farmaceutske kompanije Alfreda Hoffmana – Hoffman je sponzorirao Chirona koji je kupio prvi Bugatti Type 35B (koji je kasnije proglašen najuspješnijim automobilom svih vremena). Preko uspjeha s T35B Chiron je došao u Bugattijev fabrički tim, no kasnije je i ta ljubav pukla. Ljubav s Bugattijev timom i Hoffmanovim sponzorstvom je pukla zato što se rodila druga ljubav: između Chirona i Alice Hoffman-Trobeck. Po prezimenu je jasno za zaključiti da se radi o gospođi Alfreda Hoffmana. Gđa Hoffman-Trobeck zvana „Baby“ radila je za tim Mercedes-Benza kao prevoditeljica i bilježnik vremena. Tako je s vremenom počela bilježiti vrijeme Chironu, ali kako je vrijeme odmicalo čini se da nije samo bilježila Chironu vrijeme. Ili barem ne samo na stazi.

chiron6

Njihovo druženje na i van staze događalo se tokom Chironovih najuspješnijih godina: od 1929. do 1932. U tom periodu Chiron je osvojio prvu nagradu Monaca kao i mnoštvo drugih nagrada širom Evrope. Chiron je ušao u istoriju kao prvi domaći vozač koji je osvojio Veliku Nagradu Monaka, a to je bilo davne 1931. Međutim, Herr Hoffmanu se nije svidjelo druženje njegove gospođe i njegovog vozača pa je Chironu dao nogu i zamijenio ga Reneom Dreyfusom. Nakon nekog vremena Alice i Alfred su se rastali, a ex-gospođa Hoffman se pridružila Chironu na njegovim putovanjima po Evropi.

1446744989-bugatti

Ako mislite da su ovakve intrige u moto-svijetu bile moguće samo za vrijeme međurata u Evropi, trebalo bi istaknuti da je jedan francuski vozač čak poznatiji od Chirona dobio otkaz iz velikog F1 tima više od pola stoljeća kasnije. Radi se, naravno od prvaku Alainu Prostu kojeg su najurili 1983. iz Renaulta (jer je spavao sa ženom vođe tima Gerarda Larousse). Što ti je „galski šarm i duh“….
No, Chironova švalerancija sa šefovom ženom nije bio kraj njegovih drama sa ženama. 1949., Chiron je prišao Helli Nice, jednoj od najboljih vozačica svih vremena i upropastio joj život.

1053

Nice je također imala zanimljiv životni put do moto-spota. Prije je radila kao erotski model, plesačica i akrobat, a takođe je kao i Chiron radila u kasinima, samo u Parizu a ne u Monaku. Nakon skijaške nesreće prestala se baviti plesom, ali je to bio uvod u svijet automobilskih trka gdje je imala zapažen uspjeh 30-ih i 40-ih godina prošlog stoljeća.

Na Monte Carlo reliju 1949. Chiron je susreo Niceu i uništio ju: prije trke bila je organizovana zabava za vozačice na koju je upao Chiron i glasno pred svima optužio Niceu da je bila „domaći izdajnik“ i da je za vrijeme rata radila za Gestapo, te da je sama njena pojava na takmičenju sramota. Chiron, naravno, nije to potkrijepio nikakvim dokazom, ali Niceina karijera bila je uništena. Organizator relija bio je Chironov prijatelj i nije uskočio Nicei u pomoć. Na kraju to je ubilo njena sponzorstva (a u to vrijeme je bila lice Lucky Strikea) i konačno njenu karijeru. Pokušala je comeback 1951.  na istom reliju, ali njen dugogodišnji ljubavnik i mehaničar je utekao sa svom njenom lovom. Helli Nice je umrla u bijedi.

Nikad nije razjašnjen motiv Chironovih optužbi. Zna se da je bila jedna druga vozačica koja je zaista radila za Gestapo, ali ne postoji niti jedan dokaz da je Nice bila povezana s nacistima.

Sve u svemu, Stari Lisac će dobiti multi-milionski super-automobil koji će sebi moći priuštiti uglavnom auto-destruktivni plejboji… na kraju, čini se da ima tu neke logike…

automobili.dnevnik.hr

Podijelite sadržaj sa vašim prijateljima

Komentariši

AutoNovosti

FREE
VIEW