Ukoliko preferirate sportsku vožnju, sportska guma nije skupa. Međutim, ukoliko ste samo estetičar, sportska guma je samo dodatno opterećenje za budžet. Ipak, guma je osnov sigurne vožnje, pa se, na kraju, pokaže da štednja na gumi nije mudrost trošenja.
Evolucijom kroz istoriju dobili smo gume različite namjene. Od “običnih” dijagonalnih do modernih radijalnih gume prilagođene svim godišnjim dobima i svim vremenskim i temperaturnim prilikama… Današnje gume su gotovo po pravilu radijalne. Ova karakteristika uslovljena je strukturom. Kombinacijom nekoliko različitih tkanina i čeličnih niti, radijalne gume su danas otpornije na deformacije, pa samim tim vožnja postaje sigurnija i udobnija.
Mlađoj populaciji, odnosno populaciji koja preferira sportski način vožnje, biće interesantnije gume namijenjene bržim automobilima. Gumu za ekstremnije brzinske namjene prvenstveno karakteriše gazna površina. Gazna površina je sloj na kojem se nalaze određene šare, odnosno profil. Profil gume su, ustvari, kanali kojim je “izbrazdana” površina u (skoro) svim pravcima. Naravno, gume namijenjene trkačkim automobilima po sebi nemaju šara i poznate su pod nazivom “slickovi”. Logika je sasvim jednostavna – najveća dodirna površina sa podlogom. Međutim, takva pravila važe samo ukoliko je podloga potpuno suha. Dođe li do kiše, “slickovi” su najnepovoljnije rješenje. U tom slučaju pojava aquaplaninga je najčešća. Gume bez profila nemaju kanale za odvođenje vode. Zbog toga se pribjegava kompromisnim rješenjima, odnosno rješenjima koja omogućavaju da se automobil na cesti ponaša poput sportskog automobila, sa nešto slabijim performansama, ali u svakom slučaju bolje u slučaju kiše. Automobil na čijim gumama se nalaze šare, ponašaće se bolje u zavojima.
Običaj je da proizvođači guma na gume stavljaju osnovne oznake. Najistaknutije oznake na bokovima guma su one koje govore o dimenzijama i maksimalnim brzinama za koje su te gume predviđene. Tako su usvojene međunarodne slovne oznake koje označavaju takozvani brzinski indeks. Ukoliko se iza oznaka dimenzija gume nalazi slovo Q, to znači da je guma predviđena za brzine do 160 km/h. Dalji slijed je: S do 180 km/h, T do 190 km/h, H do 210 km/h, V do 240 km/h i W do 270 km/h.
Pored indeksa brzine, gume za sportske automobile obično su nešto nižeg profila. To znači da je visina bokova nešto niža u odnosu na gume namijenjene svakodnevnoj vožnji. Obično kada se kaže da guma ima visinu profila 75 odsto i niže širine gazne površine smatra se da je namijenjena automobilima koji imaju nešto bolje performanse. Izraziti sportski automobili zahtijevaju gume sa profilom koji ide čak i ispod 40 odsto širine gaznog sloja. Vožnja na takvim gumama je po pravilu manje udobna te se nailaskom na bilo kakve neravnine vibracije vrlo vjerno prenose na ostatak karoserije, a i na putnike. Jedno treba zapamtiti – ne postoje gume koje se podjednako dobro ponašaju u uslovima ekstremnih brzina i koje ujedno daju visoku udobnost.
Međutim, uvijek se treba pridržavati uputstava proizvođača automobila. Nije svejedno koje gume idu na koji automobil, jer to prvenstveno zavisi od konstrukcije vješanja. Gotovo po pravilu, ukoliko se na automobil koji nije namijenjen sportskoj vožnji stave gume sa izrazito niskim profilom, vrlo često stradaju određeni elementi ovjesa. Također, nije svejedno koji obim i koju širinu gume koristimo. Uvijek se može odstupiti od zadate dimenzije, ali samo “za broj” šire ili veće. Na automobil se može postaviti guma (uslovno rečeno) većeg prečnika, ali u svakom slučaju uz adekvatnu kombinaciju sa visinom profila. Sa širinom je nešto drugačije, jer se može desiti da bez adekvatnih prepravki blatobrana ekstremno široke gume dodiruju blatobrane ili pojedine elemente vješanja.
U svakom slučaju, gume predviđene za sportsku vožnju su po pravilu skuplje, ali ukoliko su performase automobila takve da ih zadovoljava samo ovakav tip gume, štednje nema.
Guma je uvijek ta koja čini život sigurnijim.
Tabelarno smo predstavili indekse koji označavaju maksimalno dopuštene brzine koje guma može podnijeti bez oštećenja.