info@autonovosti.com
Aktuelnosti

Kraj fabrike koja je motorizovala čitavu Jugoslaviju

1.84Kpregleda

Dileme nema – pokretanje stečajnog postupka u Akcionarskom društvu za promet putničkih vozila i rezervnih djelova Zastava automobili, prvi je korak do gašenja pravnog naslednika fabrike iz čijih je pogona, za pet i po decenija izašlo više od četiri miliona automobila, među kojima su najpopularniji bili “Zastava 750”, ili(ti) “Fića nacionale”, zatim “101”, kao i “Yugo” (taj model stigao je i do američkog tržišta gdje je prodato više od 142.000 vozila).

zastava-automobili-1900x700_c

Žao mi je što sam morao da donesem odluku o stečaju u Zastavi automobilima, jer je to preduzeće naslednik fabrike koja je svojevremeno hranila pola Kragujevca, i od čijeg rada je zavisila egzistencija na stotine hiljada radnika širom bivše SFRJ. Drugačije, nažalost, nisam mogao da postupim, i ostaje mi samo da se nadam da će u Kragujevcu početi da rade neke nove fabrike. izjavio je za Danas stečajni sudija Branislav Jović.

Zastava_Florida_In

Stečajni postupak u Zastavi automobilima, čiji je fabrički krug i proizvodne hale, početkom 2010, preuzeo Fijat, otvoren je u kragujevačkom Privrednom sudu 21. jula. U obrazloženju te odluke stoji da su se, zbog prezaduženosti i trajne nemogućnosti plaćanja, stekli uslovi za pokretanje stečaja. Konstatovano je, takođe, da je račun preduzeća u blokadi duže od 700 dana za 180 miliona dinara, da gubici iznose 50 milijardi dinara, dok neizmirene obaveze premašuju 60 milijardi dinara.

Zastava-101-brochure_001

Prvo povjerilačko ročište zakazano je za 20. septembar. Procjenjuje se da su enormni dugovi naslijeđeni od nekadašnje Fabrike automobila, koja poslije gašenja proizvodnje vozila nije izmirila finansijske obaveze. S druge strane, u Privrednom sudu ističu da Zastava automobili raspolaže značajnim novčanim kapitalom i imovinom, pa je naložena zabrana njihovim raspolaganjem, a prvo povjerilačko ročište zakazano je za 20. septembar.

zastava-yugo-koral-45

Ovo je neslavni kraj jedne, nekada uspešne priče, koja je počela daleke 1955. godine kada je u kragujevačkom Vojnotehničkom zavodu montirano 1.000 vozila “Fijat 600”, za čije sklapanje je kupljena licenca od italijanskog Fijata. Kupovini licence za proizvodnju jednog od Fijatovih modela prethodio je referendum oko 5.000 Zastavinih radnika, koji su u ljeto 1953. godine prihvatili inicijativu da se u Kragujevcu, umjesto topova, granata i municije, proizvode automobili.

zastava-automobili

Tako je proizvodnja namjenskih sredstava, koja je u kragujevačkoj Topolivnici, pod rukovodstvom Francuza Šarla Lubrija, startovala još 1853. godine, sto godina docnije, izmještena u Bosnu, Užice, Valjevo i druge destinacije, a Vojnotehnički zavod ostao je bez proizvodnog programa. Na inicijativu visokog partijskog i državnog funkcionera Mijalka Todorovića Plavog, u pogonima Zastave pokrenuta je proizvodnja putničkih vozila. Na ruku toj inicijativi išla je činjenica da je u Vojnotehničkom zavodu, neposredno uoči rata, montirano više stotina teretnih i terenskih vozila marke “Ševrolet”, što znači da su kragujevački radnici imali kakvo-takvo iskustvo kad je automobilska industrija u pitanju.

sajam-101

Ipak, trebalo je savladati otpor najvećeg dijela tadašnjeg vojnog vrha (Zastava je još uvijek bila vojna fabrika), ali i partijskog rukovodstva, kako bi se krajem 1955. stvorili uslovi za montažu oko 1.000 prvih “Fića”, čija je proizvodnja, sve do početka 60-ih godina prošlog vijeka kad je izgrađena savremena Fabrika automobila, organizovana u pogonu Stara prikolica. Kako ozbiljnija proizvodnja putničkih vozila nije bila moguća, rukovodstvo Zastave, na čelu sa legendarnim Prvoslavom Rakovićem, odlučilo je da se izvan kruga Vojnotehničkog zavoda, napravi nova fabrika automobila.

Fica-2-e1408988520616

Kredit za izgradnju Zastavine fabrike automobila, od 30 miliona dolara, obezbijedio je italijanski Fijat, nakon maratonskih (četrdesetodnevnih) pregovora delegacije Zastave sa vlasnicima i menadžerima Fijata, i posle Rakovićeve prijetnje Italijanima “da će da se okrene Njemcima”… Prva faza izgradnje fabrike na kragujevačkom Abisinijskom polju, odvijala se prema Fijatovim nacrtima, i uz podršku Fijatovih stručnjaka. Ali umjesto fabrike za proizvodnju 30.000 vozila, koliko je dozvolio vojni vrh, izgrađeni su pogoni iz kojih je, početkom 60-ih, izlazilo više od 80.000 automobila godišnje.

Zastava_850_f

Druga faza izgradnje Zastavine fabrike automobila završena je početkom 70-ih, kada su stvoreni uslovi za proizvodnju oko 200.000 automobila godišnje. U toj proizvodnji su, u skladu sa Titovim zahtjevom o “jugoslovenski koncipiranoj fabrici”, učestvovala preduzeća iz svih djelova bivše SFRJ. Raspad jugoslovenske državne zajednice i njenog privrednog prostora je, početkom 90-ih, označio i početak kraja Zastavine fabrike automobila, a time i domaće automobilske industrije.

zastava-automobili

Fabrika automobila u Kragujevcu tavorila je sve dok u januaru 2010. godine Fijat nije preuzeo njene pogone i dio radnika. U aprilu 2012, Fijat je na temeljima Zastavine fabrike automobila, otvorio svoju najsavremeniju “filijalu”, projektovanu za proizvodnju 300.000 automobila godišnje, koja, nakon što su Italijani preuzeli američki Krajsler, posluje pod nazivom Fijat-Krajsler automobili Srbija.

2

Zastavina fabrika automobila je, ma šta o tome danas pričali pojedini salonski analitičari, bila dobro organizovana kompanija, koja je, osim sa italijanskom, tijesno sarađivala i sa američkom automobilskom industrijom. Osim toga, javna je tajna da je menadžment Volksvagena, nerado, umjesto sa Zastavom, sklopio strateško partnerstvo sa češkom Škodom. Poslovodstvo Zastave je tada već imalo spreman ugovor o formiranju zajedničke kompanije sa Fijatom, u kojoj bi se godišnje proizvodilo 500.000 automobila. Potpisivanje ugovora osujetio je rat na prostoru nekadašnje SFRJ i uvođenje sankcija.

zastava_1

U obrazloženju odluke o pokretanju stečaja konstatovano je, između ostalog, da je račun preduzeća u blokadi duže od 700 dana za 180 miliona dinara, da gubici iznose 50 milijardi dinara, dok neizmirene obaveze premašuju 60 milijardi dinara

 

Američki projekat?

p03961n3

U pojedinom inostranim medijima svojevremeno je lansirana priča da je Zastavin “posao stoljeća”, vezan za izvoz “Yuga” na američko tržište, zapravo, bio američki projekat, kojim je tadašnja administracija SAD nastojala da spriječi raspad SFRJ. Nadležne službe SAD su, naime, procjenjivale da Titovoj Jugoslaviji prijeti raspad, pa su pokušale da ojačaju privredne veze unutar SFRJ, pri čemu je, prema njihovoj procjeni, Zastava bila najjači integrativni faktor. U prilog tim spekulacijama ide i činjenica da je u pripremu Zastavinog “posla stoljeća” najdirektnije bio uključen ondašnji ambasador SAD u Beogradu Lorens Inglberger, koji je od vlasnika Fijata Đanija Anjelija isposlovao dozvolu da Zastava može da izvozi “Yugo” u SAD.

 

danas.rs

Podijelite sadržaj sa vašim prijateljima

Komentariši

AutoNovosti

FREE
VIEW