Lada Niva ispisala je stranice istorije automobilizma kao prvo masovno proizvođeno terensko vozilo sa samonosećom karoserijom i nezavisnim prednjim ogibljenjem sa spiralnim oprugama. Kada je serijska proizvodnja odobrena početkom 1977., malo ko je mogao da pretposavi da će Sovjestki Savez postati kolijevka segmenta koji danas nazivamo SUV
Sve počinje na njivi
Izgleda da je selo velika inspiracija za konstruktore automobila. Citroen 2CV, legendarni Spaček, počeo je svoju karijeru kao prototip vozila, kojim bi francuski seljak preko poljskih puteva nosio svoje proizvode na pijacu.
Niva je ruska riječ koja u prevodu znači polje ili usjev. Drugim riječima, oni koji su mislili da je to neki fensi naziv za rijeku Nevu, jednostavno nisu bilu u pravu. U Sovjetskom Savezu, gdje je dizajn svega bio podređen gruboj eksploataciji, teško je bilo zamisliti da bi se neko iz pukog zadovljstva vozao kolima po negostoljubivim terenima. Sa druge strane, sposobnost upravnika kolhoza da brzo stigne u sve kutke kolektivnog gazdinstva, bila je realna potreba.
Civilizovani 4×4
Tim koji je razvijao Ladu Nivu, svoj proizvod je u šali opisivao kao Renault 5 na šasiji Land Rovera. Počev od 1971., ekipu koja je dobila zadatak da kreira “civilizovano vozilo sa 4×4 pogonom”, predvodio je VAZ-ov inženjer Vladimir Solovljev.
Praktičnosti radi, inženjeri su se oslanjali na postojeće mehaničke komponente Lade tj. Fiata 124.
Prvi prototip kritikovan je zbog suviše spartanskog izgleda. Odlučeno je da ovaj terenac mora imati automobilska vrata i čvrsti krov. Njegove terenske sposobnosti su ipak bile nešto čemu će se težiti prilikom završnih radova na novom modelu.
Zapravo, razvoj Nive, nastavak je projekta „Iž 5“ iz 1966., koji koristio mahaniku tadašnjeg Moskviča. Ovaj grubo sklepani terenac evoluirao je ranih 70-ih u prototip Iž 14.
Oba prototipa bili su ružni čak i za sovjetske standarde. Dizajnerski gledano, konačni izgled Nive u velikoj mjeri oslanjao se na rješenja sa još jednog maloserijskog modela, VAZ 1101, očigledno snažno inspirisanog Hondom N600.
Verzija odobrena za proizvodnju imala je motor iz Lade specijal. Četvorocilindarski agregat od 1586 cc razvijao je 72 ks i 126 Nm obrtnog momenta. Pogon na četiri točka imao je tri diferencijala. i mogao je da savlada uspon od 58 stepeni, vjerovali ili ne, vozi po vodi dubine 60 centimetara ili da se probija kroz snijeg nanosa 100 centimetara. Prvi SUV na svijetu mogao je da vuče prikolicu ukupne mase 860 kilograma.
U civilnim uslovima maksimlna brzina iznosila je 130 km/h a prosječna potrošnja 8,5 l/100 km.
Tokom 1977. Lada Niva postaje najslađe čuvana tajna Istočnog bloka, da bi dekadentnu zapadnu publiku oduševila na Salonu u Parizu 1978.
EPP
Kompanija 69 pitstop, poznata je što zna da prepozna ali i kreira potrebe pripadnika auto sekti za asesoarima na temu njihovog omiljenog modela. Tako ovih dana, ekipa sugestivnog brojčanog imena na nišanu ima fanove Lade Nive. Povodom 40 godina od početka proizvodnje nudi ekluzivni ručni hronograf sa logoom legendarnog terenca.
Ovaj ručni sat XL prečnika od 43 mm , nosi gordu oznaku “Made in Germany”, ima kožni kaiš sa kopčom od nerđajućeg čelika. Radost da na lijevoj ruci ugledate sat sa logoom Nive svaki put kada volan vašeg terenca okrente u desno staje tričavih 139 eura.