info@autonovosti.com
Korisno

Letva volana – Popravak ili zamjena novom?

6.82Kpregleda

Letva volana važan je dio na vozilu. Na sebi ima zglobove, povezana je s volanom i servo pumpom i preko nje naši pokreti na volanu dobijaju svoju pravu dimenziju, odnosno pokrećući volan, pokreće se letva volana koja onda usmjerava točkove na vozilu.

Kako i sami možemo zaključiti, radi se o dijelu na automobilu koji se zaista mnogo koristi i kao takav nakon nekog vremena sklon je habanju i kvarovima. A u takvim se trenucima uvek pitamo – popraviti pokvareni dio ili kupiti novi?

Sistem_upravljanja_01-e1452346061475

Svakako, budući da živimo u kriznim vremenima, prva pomisao uvijek je – popravak. Ali, kada nismo dovoljno upoznati sa cijelim postupkom i ne znamo majstora koji bi trebao raditi popravak, uvijek postoji bojazan da posao neće biti dobro napravljen te da ćemo platiti, kako se to kaže, mačka u vreći. Ipak, treba znati da se popravkom letve volana može uštedjeti i do 50 posto uloženog novca kojeg bismo inače davali za dio “ispod čekića”. Takođe, neke od automehaničarskih radionica danas nude garanciju na popravljeni dio pa je ovo veliki plus, stoga imate li upravo takvu radionicu u svom dijelu svijeta, svakako joj dajte prednost.

Na letvama volana se javljaju kvarovi kao što su razna lupkanja na letvi zbog praznog hoda koji se javlja između zglobova i ostalih priključnih djelova, a takođe i zbog curenja iz tog sistema. Uz letvu volana vezana je i servo pumpa koja nam omogućava lako, mogli bismo reći, damsko okretanje volana, a ne da trebamo biti snagatori kao što su to trebali biti vozači starijih vozila, budući da je okretanje volana bez servo pumpe zaista težak posao.

Popravak letve volana obično se radi tako da se mijenjaju semerinzi, zaptivni sistem i čaure. Najčešći kvarovi su istrošeni krajevi spona, kuglasti zglobovi, deformacija spona i zupčaste letve, luft između zupčaste letve i zupčanika te curenje ulja.

Sistem_upravljanja_02-e1452346233281

Cijeli koncept letve volana lako je razumjeti. Volan je preko letve povezan s malim zupčanikom. Njegov zadatak je pomjeranje druge letve koja je postavljena vodoravno s obzirom na ovu koja je spojena sa volanom i na sebi ima zupčanike koji odgovaraju zupcima s kraja vertikalne letve. Dakle, mi zapravo imamo dvije letve – vertikalnu koja je povezana s volanom i vodoravnu koja spaja točkove. Njihovim povezivanjem dolazi do toga da preko volana upravljamo točkovima – lijevo, desno i pravo.

Opisani sistem se u auto industriji koristi već cijelu vječnost, te se stalno poboljšava kako bi bio što efikasniji. Postoji drugačiji sistemi prenosa, međutim oni su rezervisani za veća vozila, kao što su kamioni i slično. Revolucija u upotrebi letve volana zasigurno je bila servo pumpa koja je omogućila lako okretanje i upravljanje. I prije su zupčanici bili tako izrađeni da bi vozaču omogućili maksimalno lako okretanje volana, međutim i to je često značilo – teško okretanje.

Servo pumpa povezana je sa zupčastim remenom motora, što znači da sam motor pokreće pumpu koja u sebi sadrži ulje. Zapravo se radi o tome da se cirkulacijom tog ulja u pumpi stvara pritisak koji omogućuje lakše okretanje letve, a samim time i volana.

volan9

Letva volana, točkovi , servo pumpa, sve su to djelovi upravljačkog sistema vozila i kao takvog uvijek ga je potrebno imati pod budnim okom i odmah popraviti bilo koji kvar, bez obzira, zamjenom dijela ili njegovom reparacijom, jer radi se o jednom od najvažnijih sigurnosnih činilaca na svakom automobilu. Nakon popravke ili zamjene novom letvom volana potrebno je napraviti i optičko podešavanje geometrije, poznatije kao nagib i ugao.

Dakle, samo dubina vašeg novčanika određuje hoćete li popravljati letvu volana ili kupovati novu. Ali, jedno je sigurno – ako ste uočili probleme na njoj, učinite to čim prije. Zbog svoje sigurnosti i sigurnosti ostalih učesnika u saobraćaju!

pmlautomobili

Podijelite sadržaj sa vašim prijateljima

Komentariši

AutoNovosti

FREE
VIEW