Mikroautomobili svih vrsta očajno ‘prolaze’ na testovima bezbjednosti
U nekim evropskim zemljama, mikroautomobili s ograničenjem brzine do 50 km/h su postali veoma popularno rješenje. Male dimenzije vozila, niska potrošnja i jedinstvena namjena kojom su se smjestili između motocikala i ‘odraslih’ vozila rekli su svoje po pitanju praktičnosti. Međutim, novi rezultati s Euro NCAP testiranja bi tu praktičnost mogli (i trebalo) da dovedu u pitanje…
Mikroautomobili su po svemu sudeći veoma, veoma ograničene bezbjednosti i predstavljaju pravu opasnost za putnika. Mnogi mediji su svježu porciju rezultata s Euro NCAP testova nazvali ‘šokantnim’, ali činjenica da se u male dimenzije po pitanju bezbednosnosti može smestiti jako malo i nepažnja proizvođača u segmentu bezbjednosti nisu toliko iznenađenje.
Manjku iznenađenja ide u prilog i da su prvi testovi ovih mikroautomobila napravljeni još 2014. godine i da su i tada rezultati bili više nego razočaravajući. Do danas se proizvođači nisu potrudili da poprave lošu bezbjednost u ovim vozilima.
Organizacija Euro NCAP je već nakon prvih testova pozvala proizvođače i regulatorna tijela da se na stroži način sprovode testovi bezbjednosti, ali stvari se za dvije godine nisu popravile na opipljiv način.
Ni jedno od svježe testiranih vozila nije dobilo više od dvije zvjezdice, a u mnogim segmentima su potpuno pali testove: Aixam Crossover GTR, Bajaj Qute, Chatenet CH30 i Microcar M.GO Family opet su pali, a poslednje pomenuto vozilo je jedino bilo opremljeno opcionalnim (!) vazdušnim jastukom. Više informacija je moguće pronaći na Euro NCAP sajtu.
auto.blog.rs