info@autonovosti.com
redovan servis
KorisnoSavjeti

Redovno održavanje automobila

7.96Kpregleda

Iako redovno servisiranje automobila bitno utiče na trajnost, vozna svojstva, sigurnost, potrošnju i emisiju štetnih gasova, većina vozača na to zaboravi nakon isteka garancije.

Zbog toga je 20 do 30 posto automobila koji voze na našim cestama neispravno. To je direktna posljedica neredovnog održavanja i dobro je poznato da većina vlasnika redovno održava automobil samo dok traje garancija. Naime, redovno servisiranje je uslov za održavanje garancije kod novih automobila, a i potreba kod polovnih automobila. Nevezano da li je automobil nov ili polovan uvijek je dobro održavati vozilo, jer koliko vi njega čuvate toliko će i on čuvati vas.

Redovno održavati automobil itekako se isplati, no mnogi to shvataju prekasno. Mnogi griješe štedeći na održavanju. Popravlja se samo najnužnije ili vozi dok automobil ne stane. Tako se male nepravilnosti pretvaraju u kvarove, a kvarovi u prave havarije.

Nisu bez razloga najbolji polovni automobili uvezeni iz Njemačke i Švajcarske. Tamo je redovno održavanje i servisiranje stvar vozačke i opšte kulture. Najgori su polovni (svih marki) uvezeni iz Italije, prvenstveno zbog lošeg održavanja i zaobilaženja servisa, a italijanski vozači natprosječno maltretiraju automobile. To su dovoljni razlozi da preispitate vlastite navike. Ako ste iz ovog ili onog razloga zapustili svog metalnog ljubimca, posljednji je trenutak da napravite dobar i temeljit servis. Takav servis, kod kojeg se pravi revizija svih bitnih sistema automobila u praksi se naziva “veliki servis”. Po pravilu se radi nakon dvije godine ili 30.000 pređenih kilometara. Zanimljivo je da japanski automobili imaju kraće servisne intervale, po pravilu nakon 20.000. No, to je i najduži preporučljivi rok nakon kojeg treba izmijeniti motorno ulje (još bolje nakon 10.000 km).

Bez obzira na preporuke proizvođača, zasigurno je isplativo skratiti interval izmjene ulja, u sklopu s izmjenom filtera, jer se time produžava vijek motora. Najpreporučljivije je otići u ovlašteni servis, a dobra su alternativa kvalitetni specijalizirani servisi, provjereni majstori na dobrom glasu, te radionice u sklopu većih auto-klubova. Osobama koje nemaju alata ni zanata najbolje je ništa ne dirati oko automobila, no dobro je biti upućen u problematiku servisiranja kako bi se moglo pravovremeno provjeriti nivoi “tečnosti koje život znače” (motornog ulja, rashladna tečnosti, tečnosti za kočnice…) po potrebi ih doliti, provjeriti zategnutost i stanje remenja te obaviti ostale potrebne kontrole.

1. ULJE U MOTORU

redovan servis

Bez obzira na preporuke uljnih kompanija da pojedina ulja mogu biti u motoru 30.000 kilometara pa i više, praksa je pokazala da je ipak bolje koristiti kraći interval. Motor se manje troši i motor je čišći. Naime, proces u motoru s unutrašnjim sagorijevanjem je takav da tokom eksploatacije neminovno dolazi do stvaranja štetnog taloga unutar motora i to kod Otto i diesel procesa. Zbog toga treba mijenjati ulje nakon 15.000 kilometara, odnosno najkasnije nakon jedne godine. Ulje se mijenja pri radnoj temperaturi motora (80 do 90°C) i tada zajedno sa starim uljem se uklone i nakupljene nečistoće.

2. FILTER ZA ULJE

redovan servis

Prilikom svake izmjene ulja treba obavezno izmjeniti uljni filter, jer se tako znatno pridonosi zdravlju motora. Motorno se ulje tokom eksploatacije više prlja nego što se troši i nečistoće se talože u uljnom filteru. Sa vremenom se uljni filter zasiti nečistoćama, te se povećavaju otpori u njemu. Tako se povećavaju otpori na uljnoj pumpi, a pogoršava se podmazivanje. Filter se skida pomoću specijalnog ključa s lancem ili remenom, a zavija rukom. Prije montiranja treba namastiti brtvu na filtru.

3. ULJE U MJENJAČU

redovan servis

Hipoidno ulje u mjenjaču ima dug vijek, jer se ne zagrijava na visoke temperature i radi u relativno čistom ambijentu. Na velikom je servisu (nakon 60.000 km) preporučljivo izmijeniti ulje u mjenjaču, a na ostalima je dovoljno provjeriti njegovu količinu (i po potrebi ga doliti). Kućište mjenjača ima dva čepa – donji za ispust i gornji za ulijevanje. Ulja treba biti uvijek do ruba otvora gornjeg čepa.

4. FILTER VAZDUHA

filter-vazduha

Filter vazduha zaustavlja nečistoće u usisnom zraku, koje bi inače dospjele u sistem za napajanje goriva (karburator ili ubrizgavanje) i cilindre. Tako bi se mogao začepiti diznu karburatora, odnosno sistema za ubrizgavanje, a nečistoća koja bi prodrla u cilindre povećala bi trošenje motora. Ako je filter zaprljan, povećavaju se otpori u njemu. Zbog toga motor vuče više goriva od potrebnog, te se povećava potrošnja goriva. Filter treba izmijeniti svakih 30.000 kilometara, a svakih šest mjeseci dobro ga je izduvati kompresorom.

5. FILTER GORIVA

redovan servis

Nečistoće iz goriva zaustavljaju se u filteru goriva, pa se tako osigurava kvalitetan rad motora. Kad se filter zaprlja motor ne vuče dovoljno goriva, te radi neravnomjerno. Zbog toga treba svakih 20.000 kilometara izmijeniti filter za gorivo, što je posebno važno kod dizelskih motora. Kod njega filter goriva produžuje vijek skupe pumpe goriva (“bosch-pumpe”).

6. KAIŠEVI

redovan servis

Ako se približio termin izmjene (prema uputstvu u servisnoj knjižici), treba obavezno izmijeniti zupčasti kaiš. Ako on pukne ili preskoči dolazi do sudaranja klipova i ventila, odnosno do potpune havarije motora. Prilikom izmjene zupčastog kaiša treba paziti da koljenasto vratilo ostane u fazi sa razvodnikom paljenja i bregastim vratilom. Takođe treba ispravno podesiti napetost kaiša, jer premalo nategnuti kaiš može preskočiti, a previše nategnuti može puknuti. Zbog toga je ovaj posao najbolje prepustiti mehaničaru. Ako na velikom servisu nije “došla na red” izmjena zupčastog kaiša, temeljno ga provjerite. Ako primjetite i najmanju pukotinu, izmijenite ga prije vremena. Pored zupčastog treba izmijeniti i klinasti kaiš. On pored alternatora pogoni i pumpu vode, te ako pukne, dolazi do otkazivanja hlađenja motora i njegove havarije.

7. VENTILI

redovan servis

Ako automobil nema samopodešavajuće ventile (koji su ugrađeni u većinu novih automobila), treba ih obvezatno podesiti na velikom servisu. Ako ventili imaju podizače, zazor se podešava regulacionim vijkom, a ako su postavljeni direktno na bregasto vratilo, zazor se podešava izmjenom podloški. Prilikom svakog podešavanja ventila treba obavezno izmijeniti brtve na poklopcu ventila, jer u protivnom dolazi do neugodnog curenja ulja. To je višestruko štetno i neugodno, jer se gubi ulje i prlja motor.

8. PALJENJE

redovan servis

Prilikom svakog, a posebno kod velikog servisa treba provjeriti statički i dinamički ugao pretpaljenja. Kod modernih je automobila to moguće napraviti isključivo na elektronskom uređaju, kojim se istovremeno podešavaju i parametri sistema za ubrizgavanje goriva. Na modernim automobilima nije dobro ništa raditi po sistemu “uradi sam”, jer se može napraviti više štete nego koristi. Posao je najbolje prepustiti mehaničaru. Bez iskre nema ni vatre, i zato obavezatno treba izmijeniti svjećice. Kod starih automobila s kontaktnim paljenjem, potrebno je izmijeniti platine i kondenzator, te očistiti kontakte na rotoru i kapi razvodnika paljenja.

9. KOČNICE

redovan servis

Na 60.000 kilometara treba detaljno pregledati sistem za kočenje. Ako se primjete bilo kakvi tragovi masnoće ili curenja ulja za kočnice, treba obavezno izmijeniti kočione gumice. Na svakom servisu treba detaljno pregledati i po potrebi izmijeniti disk pločice i kočione papuče bubanj-kočnica. Ne smije se zaboraviti ni na podešavanje ručne (parkirne) kočnice, jer je ona takođe od velike važnosti. Nakon svakog servisa kočnica potrebno je provjeriti funkcioniranje kočnica – probnim kočenjem. Kočnice moraju djelovati ravnomjerno, i automobil se ne smije zanositi.

10. RASHLADNI SISTEM

redovan servis

Na svakom je servisu, a posebno nakon ljeta, potrebno je detaljno provjeriti ispravnost sistema za hlađenje. Ako se primjete i najmanji tragovi curenja, potrebno je izmijeniti crijeva, odnosno šelne ukoliko su one problem. Rashladnu je tečnost potrtebno je izmijeniti svake dvije godine, jer tokom vremena gubi svoja svojstva. Ona je napravljena na bazi etil-alkohola-glikola i ima trostruku funkciju: zimi sprječava smrzavanje, ljeti otežava prokuvavanje i štiti sistem od korozije. Zbog toga se na svakom velikom servisu obavezno mijenja rashladna tečnost.

11. VJEŠANjE I AMORTIZERI

redovan servis

Sigurnost vožnje bitno zavisi od kvaliteti vješanja i zbog toga treba detaljno provjeriti sve njegove dijelove. Posebno treba obratiti pažnju na spone i krajnike. Ako imaju “lufta” treba ih izmijeniti. Ispravnost amortizera može se utvrditi vizuelno i funkcionalno. Tragovi ulja ukazuju da amortizer treba na remont. Amortizer se može jednostavno kontrolisati ako se pritisne automobil. Ako su amortizeri isptavni, automobil se mora odmah zaustaviti. Nastavi li se ljuljati, znači da su amortizeri defektni. Svaki se amortizer može obnoviti, što je upola jeftinije od kupovine novog. Ako je amortizer dobro obnovljen, ravan je novome.

12. GEOMETRIJA VOZILA

redovan servis

Ispravnost geometrije vozila, odnosno uzdužnog i poprečnog ugla točkova vrlo je važna za dobra vozna svojstva automobila, te trajnost guma, krajnika i ležajeva točkova. Na velikom servisu preporučljivo  je podešavanje geometrije točkova (reglaža), koje se radi na optičkom uređaju. Ovo je posebno važno ako je automobil imao sudar, bez obzira koliko je dobro izvedena popravka.

13. IZDUVNI SISTEM

redovan servis

“Auspuh” je jednako važan kao svaki drugi sklop na automobilu. Potrebno je detaljno pregledati sve cijevi i lonce. Manje rupe i oštećenja mogu se zakrpiti plinskim zavarivanjem, a ako su oštećenja veća potrebno je izmijeniti dio. Propusnost izduvnog sistema provjerava se kratkotrajnim zatvaranjem izduvne cijevi vatrootpornom tkaninom. Ako se motor počne gušiti i stenjati sistem je ispravan, a ako radi bez promjene znači da je šupalj. Potrebno je provjeriti sadržaj ugljen monoksida (CO) u izduvnim gasovima, što se podešava parametrima sistema za paljenje i napajanje gorivom. Za ispravno funkcioniranje katalitičkog konvertora (katalizatora), potrebno je detaljno provjeriti napon lambda (kiseonikove) sonde. Ako je napon neispravan, potrebno je izmijeniti sondu.

14. KVAČILO

redovan servis

Trajnost kvačila najviše zavisi od uslova vožnje i kvaliteta vozača. Kod mirne vožnje lamela može trajati i 100.000 km, a temperamentni mogu potrošiti lamelu u samo 10.000 km. Na velikom servisu treba obavezno provjeriti i po potrebi podesiti hod i napon papučice kvačila. Kvačilo treba biti tako podešeno da počne hvatati centimetar od dna. Ako kvačilo hvata pri vrhu, to je najčešće znak da treba izmijeniti lamele. Ako se automobil vozi sportski, sa mnogo ubrzavanja, poptavak je po pravilu znatno skuplji. Tada se pored lamele po pravilu mijenjaju “korpa” i potisni ležaj (“druk lager”).

15. ELEKTRIČNA INSTALACIJA

redovan servis

Ispravnost svjetlosnih uređaja bitna je za sigurnost vožnje. Na svakom se servisu pregleda ispravnost svih sijalica i farova, pa se po potrebi mijenjaju. Kontroliše se i po potrebi podešava nagib i dužina svjetlosnog snopa prednjih farova. Po intenzitetu svjetlosnih uređaja (u “leru”) može se procijeniti i ispravnost električne instalacije – akumulatora, alternatora i elektropokretača. Njihova se ispravnost provjerava specijalnim instrumentima i to treba prepustiti mehaničaru (električaru). Pri tome je veoma važno provjeriti ispravnost regulatora napona (“reglera”), jer njegova neispravnost može uništiti akumulator.

autoportal.hr

Podijelite sadržaj sa vašim prijateljima

2 0 komentara

  1. Dusane sve pohvale tebi na odlicnom i edukativnom tekstu, dodao bih samo dobro odrzavenje i servisiranje auta ne samo da produzavamo njegov vek nego i nas zivot.

Komentariši

AutoNovosti

FREE
VIEW