info@autonovosti.com
Korisno

5 najvećih grešaka koje pravite sa manuelnim mjenjačem!

1.91Kpregleda

Video u nastavku objašnjava 5 najvećih grešaka koje pravimo kod ručnog prenosa brzina. Svjesni smo ponekad kako i sami griješimo, ali neprestana navika polako dozvoljava automatizovanu vožnju pa ove probleme zanemarujemo, no naš automobil to svakako pamti.

1. Odmaranje ruke na mjenjaču

Prva loša navika je odmaranje ruke na mjenjaču. Ne bismo smjeli mjenjač koristiti kao odmor za ruku jer pritisak gura vilicu mjenjača i može dovesti do preranog trošenja vilice što svakako nije dobro. Lagani dodir prilikom vožnje u određenoj brzini neće imati preveliki utjecaj, no težina ruke preveliki je pritisak koji stvara opterećenje na mehaničke dijelove i zupčanike unutar prenosa stepenabrzine. Ova napomena takođe stoji u priručniku o upravljanju i korištenju vozila. Osim što ćete produžiti vijek trajanja vašeg mjenjača, velika je prednost držanje obje ruke na upravljaču prilikom vožnje kako bi smanjili riskantne situacije u vožnji, a time povećali sigurnost za sebe, ali i ostale učesnike u saobraćaju.

2. Držanje mjenjača u brzini prilikom zaustavljanja na semaforu

Loša navika jeste držanje mjenjača u brzini prilikom zaustavljanja na semaforu. U zavisnosti od uslova i vremena čekanja, prilagodićete se zahtjevima saobraćaja, no nepotrebno je ostavljanje u prvom stepenu prijenosa prilikom dužeg čekanja ili zaustavljanja. Video niže objasniće vam detaljnije. Vremenski ne iziskuje mnogo kako bi ubacili u prvu, a mnogo zahvalnije će biti ako pritisnete kvačilo, stavite u neutralni položaj odnosno ler i pritisnete kočnicu. Olakšaćete samim puštanjem kvačila koje je mnogo teže držati pritisnuto do kraja nego lagano pritisnuti papučicu kočnice.

3. Držanje papučice kvačila i konstantno pritiskanje gas papučice

Kada govorimo o uzbrdici i kretanju s iste, onda dolazimo do problema kretanja. Držanje papučice kvačila i konstantno pritiskanje gas papučice dovodi do trošenja mehaničkog dijela kvačila prilikom razlike u okretajima motora koja zavisi od pritiska na papučicu gasa, u odnosu kvačila koje prilikom spajanja odnosno prebacivanja u višu brzinu nema brzinu okretaja istu kao i motor. Stoga neprestano održavanje automobila u kretanju ili stajanju na uzbrdici nije preporučljivo, za to postoje bolji i štedljiviji načini. Najjednostavnije je podići ručnu kočnicu i pričekati dok stvarno ne trebamo krenuti, zatim po osjećaju kretanja već lagano spustimo ručnu kočnicu i automobil kreće. Moderni automobili najčešće imaju automatski „Parking sistem“ koji se uključuje pritiskom kočnice, i vjerovatno će biti uključen na uzbrdici uprkos pritisku papučice kvačila sve dok ne dodate gas. Vrlo kratko čekanje zadovoljiće i samo pritisak kvačila do kraja, pritisnuti kočnicu i ako imate siguran razmak od vozila iza sebe, to odraditi i bez ručne kočnice samo puštanjem kvačila do trenutka kretanja i brzim pomakom s kočnice na gas pokrenuti vozilo.

4. Ubrzavanje u previsokom stepenu prenosa

Jedna od nepotrebnih situacija takođe je ubrzanje u previsokom stepenu prijenosa. Stoga ako vozite 50 km/h, i u petom ste stepenu prenosa brzine ono što nije dobro jeste ubrzavati, jer automobil u tom stepenu prenosa nije pripremljen za ekstremna ubrzanja i neprirodno je to očekivati. Broj okretaja premali je kako bi na vrijeme ubrzali. Upravo za to postoje mnogo jači stepeni prijenosa, odnosno niži stepeni prijenosa brzine. Nemojte biti lijeni, stoga odvojite sekundu vremena i prilikom naglog ubrzanja spustite stepen prenosa u za to predviđenu brzinu.

5. Zadržavanje noge na papučici kvačila iako je automobil u pokretu

Poslednja navika koju video prikazuje jeste zadržavanje noge na papučici kvačila iako je automobil u pokretu i potreba za tim na bržim cestama ne postoji. Tzv. odmaranje noge na kvačilu je nepotrebno jer kako je objašnjenu u videu, postoji mogućnost da nadalje vršite pritisak na mehaničke djelove mjenjačke kutije, odnosno mjenjača na motor koji nije iste brzine kao i spoj od strane mjenjačke kutije s kojom se spaja. Pravilo koje svako zna jeste i prvenstvo pritiska kočnice prilikom zaustavljanja vozila, stoga nemojte konstantno “visjiti” na papučici kvačila jer po potrebi naglog zaustavljanja prvo ćemo pritisnuti kočnicu, a nakon toga kvačilo, tek onda sve ostalo potrebno. Za lijevu nogu postoji za to predviđeno mjesto, stoga ne oklijevajte i poslužite se odmorom na za to predviđenom mjestu.


Zaključak je vrlo jednostavan, a trenutna percepcija u vožnji uveliko pridonosi zanemarivanju ovih činjenica koje naš automobil itekako pamti. Zašto se čudimo kada neke djelove trebamo mijenjati mnogo ranije od fabrički predviđenog, kada uputstvo i priručnik o upravljanju niti pogledamo. Neke situacije su svakako predvidljive i preventivno možemo na njih uticati, zavisno o željama, volji i potrebama svakog vozača. Ovdje govorimo o nekim sistemima unutar svakodnevnog mehaničkog procesa u vožnji kojih nismo svjesni i za koje razumljivo nemamo vremena, no navike su drugo i na njih možemo uticati ako samo i jednom prihvatimo činjenicu kako funkcionirše motor i mehanika kretanja automobila i što je bitno kako bismo očuvali dijelove što dugotrajnijima.

Pogledajte i VIDEO:

 

automobili.hr

Podijelite sadržaj sa vašim prijateljima

Komentariši

AutoNovosti

FREE
VIEW