60 godina nezaboravnih sportskih modela Alpine-Renaulta (1955. – 1995.)
Dieppe je gradić u Normandiji, na obali kanala La Manche. U svijetu automobila proslavila ga je marka Alpine, koju je Jean Rédélé (1922. – 2007.), lokalni prodavač Renaulta, osnovao 1955.
Prvi je model bio atraktivan coupe A106, baziran na mehanici Renaulta 4CV, a uspjesi na sportskim takmičenjima nisu izostali, uz pobjede u klasi na znamenitim trkama Mille Miglia i Coupe des Alpes. 1960-ih oblik postepeno evoluira, zametak prepoznatljivog stila je Berlinetta A108 Tour de France iz 1960, a promjenom imena u A110 uz ugradnju mehaničkih komponenti novopredstavljenog Renaulta R8, stvorena je ultimativna francuska legenda.
U raznim će verzijama ostati u proizvodnji deceniju ipo. Počinje i licencna proizvodnja u Brazilu, Španiji i Bugarskoj, a saradnja sa Renaultom sve bliža, do te mjere da se uspješni reli program finansira od strane fabrike. Na reliju Monte Carlo 1971. osvaja prva tri mjesta, verzijom A110, s friziranim motorom Renaulta 16. Najveći je uspjeh ostvarila 1973. – nakon ponovljene trostruke pobjede u Monte Carlu, osvaja i prvo svjetsko prvenstvo u reliju za konstruktore. A110 kojom je ranih 1970-ih uspješno nastupao Jovica Paliković bila je zasigurno najatraktivniji model na našim relijima.
Renault u potpunosti preuzima firmu baš te 1973., a novi A310 označava okretanje prema cestovnim modelima uz tek nešto nastupa na stazama i postepeno povlačenje s relija. Ime se koristi i na uzbudljivoj sportskoj verziji Renaulta 5. Dolaskom Douvrin V6 motora stižu ozbiljnije performanse i veće ambicije. Premda razvoj Alpine modela tridesetak godina teče paralelno i na vrlo sličan način onome koncepcijski sličnog Porschea 911, ne uspijevaju mu preoteti značajan dio tržišnog udjela. Kasniji modeli GTA i A610 bili su upravo brilijantni. Mnogi ih znalci i danas drže najbolje čuvanom tajnom svijeta sportskih automobila, nepoznatom alternativom mnogo razvikanijim modelima. Nedostatak egzotičnog imena uticao je na slabu prodaju i ignorisanje modela svuda osim u Francuskoj.
Povlačenje Renaulta sa američkog tržišta prije no što se model mogao dokazati ondje, takođe je pridonio potonuću. Brand Alpine praktično se gasi 1995., a matična firma u Dieppeu organizirala je proizvodnju modela Renault Clio Sport i Megane Sport. Već se godinama šuška o mogućnosti ponovnog pokretanja ove istinske automobilske legende.
Koncept A110-50 (2012.) nagovijestio je povratak, u saradnji s Caterhamom. Zanimljivo, ovi automobili s karoserijama od stakloplastike bili su popularni svugdje u svijetu pod originalnim nazivom, no ne i u Engleskoj: ime Alpine na svojim su modelima zaštitili Sunbeam i kasnije Chrysler, tako da ga na Ostrvu Renault nije smio koristiti. Pojavile su se i slike modela Alpine A120, kao nasljednika modela A110. Slike i tekst možete pogledati OVDJE.
Podsjetimo se za kraj malo detaljnije najplodnijeg polja za ovu marku, sporta. Ponajprije reli! Od 1970. do 1972. održavalo se Međunarodno prvenstvo proizvođača, koje je 1973. preraslo u Svjetsko prvenstvo, od kojeg danas računamo istoriju WRC-a. Alpine-Renault (tako je glasio službeni naziv nakon zbližavanja dvije firme) je 1970. izgubio prvenstvo za dva boda od Porschea, sljedeće ga godine dominantno osvojio, a u zadnjoj sezoni uzeli su predah prije trijumfalnog povratka 1973.
No i na kružnim stazama ostavili su i te kakav trag. Senzacionalni pohod žuto-crnih Renaulta na svijet trka sa turbo motorima 1970-ih u Formuli 1 im nije donio naslove, ali na Le Mansu je 1978. posada Pironi-Jaussaud donijela popularnu i nezaboravnu pobjedu. Model A442 pobijedio je i u prvom nastupu, u Mugellu 1975., no sve između te dvije pobjede bolje je zaboraviti, kao i većinu ranijih pokušaja firme, prije prelaska pod kontrolu Renaulta.
autoportal.hr