Industrija video-igrica vrijedi milijarde dolara. Jedna od najuspješnijih firmi u pomenutoj branši je “Codemasters” koji pokušavaju da igrice koje se tiču automobila i trkanja učine što je moguće realističnijim.
Većina zaljubljenika u automobile sanja o tome da sjedne za volan i pod punim gasom provoza neki od svojih omiljenih modela, bilo na trkačkoj, reli ili nekoj trećoj stazi. Kako će tu privilegiju tokom života imati samo šačica odabranih za one ostale ostaju video-igrice kao što su “Gran Turismo”, “Colin McRae Rally”, “Forza” i mnoge druge.
Počeci automobilskih igrica su bili skromni, ograničeni tastaturama koje ne daju veliku slobodu u upravljanju. Kada su se pojavili volani to je bila prava revolucija, a sada je glavni akcenat na razvijanju što boljeg dizajna, na unaprijeđenju dinamike automobila, na što preciznijoj i detaljnijoj izradi mapa, a uz sve to moraju ići i odgovarajući zvučni efekti.
Dizajn – kako bi automobili koji se nude igračima bilo do najsitnijih detalja slični onima koje voze pravi vozači pravi se gomila slika, kako spošaljnosti tako i unutrašnjosti automobila. Dizajniranje jednog automobila traje oko 45 dana, a koji će model ući u igricu a koji ne zavisi najviše od dogovora koji firma koja kreira igricu uspije da napravi sa proizvođačem tog modela.
Dinamika automobila – kako bi igrica bila što bliža realnosti automobili moraju ne samo da izgledaju savršeno već i da se tokom vožnje ponašaju na način na koji bi se ponašali i da ste zaista za volanom. U obzir se uzima oko 400 parametara, od osnovnih kao što su podloga na kojoj se vozi, vješanje automobila, gume, snaga motora, stanje automobila, težina koju vuče, brzina mjenjača i tome slično…
Staze – naravno da je svakome vozaču san da se provoza kroz Nirburgring, da juri niz Moncu ili uske ulice Monte Karla. Zato je važno da se ove staze nađu i unutar same igrice jer ko bi volio da vozi ulicama nekom malog nikome poznatog grada. Za precizno mapiranje potrebno je napraviti osam fotografija na svakih 20 metara staze a koja će se i naći u igrici još jednom je stvar uspjeha ili neuspjeha pregovora kompanija koje polažu pravu na određenu stazu i firme koja igricu kreira.
Audio – kakav bi to osjećaj igranja bio kada ne biste čuli glasan zvuk vašeg motora? Svaki automobil ima karakterističan zvuk pa se zato snima na stotine zvukova ubrzanja, kočenja i turiranja. Naravno bitni su i zvukovi koji dolaze sa strane. Jako su bitni za realni doživljaj.
autoportal.rs