info@autonovosti.com
NovostiZanimljivosti

Koji su to automobili najopasniji za pješake?

923pregleda

U Evropi u svakoj sedmoj nesreći učestvuje pješak, a posledice su redovno fatalne, pa ne čudi što EuroNCAP ovom vidu bezbjednosti posvećuje posebnu pažnju.

Iako su zdrav razum vozača, ali i ponašanje pješaka presudni u izbjegavanju saobraćajnih nesreća i većih povreda, postoje objektivni faktori koji utiču na stepen povreda pješaka u koliziji s vozilom. Kada već dođe do naleta na pješaka energija udarca osim od brzine kretanja vozila, zavisi i o geometriji, a tu najveći uticaj ima upravo površina vozila i njena sposobnost da apsorbuje energiju.

Stepen zaštite pješaka provjerava se testom prednjeg kraja vozila što osim poklopca motora uključuje branik i vjetrobran, a zatim grupa stručnjaka procjenjuje stepen rizika od povređivanja pješaka, i to u predjelu glave, karlice i nogu. Naravno, ukoliko automobil ima bezbjednosni sistem detekcije pješaka i autonomnog kočenja dobija dodatne bodove.

Ako tražimo one najbolje po pitanju zaštite pješaka dolazimo do Mazde MX-5. Sasvim logično s obzirom na oblik prednjeg kraja i masu, ali i činjenicu da se radi o novoj generaciji modela koji je projektovan da minimizuje povrede pješaka.

Japanski roadster osvojio je maksimalnih 93%, odnosno 33,7 bodova.

euroncap pes

Na drugom mjestu nalazi se još jedan roadster. Vremešni BMW Z4 osvojio je 91%, odnosno 33,1 bodova, što je neznatno lošije od Mazde. Sledeći na redu je Infiniti Q30, koji uprkos agresivnom prednjem dijelu nije puno lošiji od prije pomenutih roadstera. 33 bodova, odnosno 91% je odličan rezultat.

Pedestrian and Cyclist Detection with full auto brake

U društvu najboljih “zalutao” je i Volvo V40, jedini iz 2012. godine. Osim što je ostvario najbolji rezultat prije tri godine i osvojio pet zvezdica, ovaj model se iskazao i na polju zaštite pješaka. Recimo da je Volvo najbolji u pogledu zaštite glave pješaka u konkurenciji svih testiranih vozila, dok je nešto opasniji za karlicu pješaka.

Top 5 završavamo još jednom Mazdom, modelom CX-3, koji je u Top 5 ušao sa 84% i 30,3 bodova. Zanimljivo je da je u pitanju crossover model, a stepen zaštite je isti Mazdi 2 i bolji od svih noviteta (osim pomenutih) koji su na tržište stigli u poslednjih godinu dana.

Od svih pomenutih jedino su Infiniti Q30 i Volvo V40 postigli i ukupno maksimalnih pet zvjezdica za bezbjednost.

pedestrian

Ako tražimo one najgore stvar je sasvim jasna, što stariji model to je bezbjednost za pješaka gora. Ako ćemo ipak da cjepidlačimo, najgori bi u 2009. godini bio Volvo C30 sa tek 26%, a dalje bi slijedili Mercedes C klase (30%), Peugeot 3008 (30%), Audi Q5 (32%) i Citroen C5 (32%).

Već godinu kasnije stvar je bolja, najgori Citroen C4 na račun zaštite pješaka dobija 43%. 2011. godinu kao najgori zaključuje Renault Fluence sa 37%, ali zato Jaguar XF koji je godinu prije bio na samom dnu redizajnom dolazi na čelo s 62% zaštite pješaka.

2012. godine neslavno je prošao japansko-francuski trio Aygo/107/C1 od kojih je neznatno gori bio samo Isuzu D-Max, osjetno veće vozilo. 2013. godine na scenu dolazi po pitanju zaštite pješaka katastrofalni VW T5 sa tek 32%, dok su godinu nakon najgori bili Dacia Logan MCV i niko drugi nego mali Smart.

Bez obzira na sve rečeno možemo se vratiti na početak i reći da je tip automobilu na kraju ipak sporedan faktor. Alkohol i nepažnja u kombinaciji s agresivnim stilom vožnjom ostaju presudni kada je u pitanju fatalnost povreda pješaka, ali i stradanje u saobraćajnim nesrećama uopšte.

 

auto.blog.rs

 

Podijelite sadržaj sa vašim prijateljima

Komentariši

AutoNovosti

FREE
VIEW