info@autonovosti.com
Novosti

Samovozeća kola “ubila” prvog vozača — fatalna nezgoda Tesle pod istragom

1Kpregleda
Autopilot Teslinog Modela S nije zakočio, jer je pogrešno procijenio situaciju i time izazvao smrt svog vozača. Ovo je prva fatalna nezgoda samovozećeg automobila i kao takva, mogla bi i da otvori, ali i ubrza mnoga zakonska pitanja

01_telsa-model-s-p85d-04

Tesla Motors objavio da je u saobraćajnoj nezgodi početkom maja poginuo vozač u njihovom Modelu S, dok je auto bio u samovozećem režimu i da američka ustanova za bezbjednost saobraćaja, NHTSA, istražuje slučaj. Nezgoda se dogodila kada je kamion sa prikolicom skrenuo ulijevo ispred automobila, koji nije uopšte zakočio.

Kako u kompaniji kažu, ovo je prva nezgoda u 210 miliona kilometara koje je autopilot u njhovim vozilima prešao, a ujedno je i prva poznata nezgoda sa smrtnim ishodom u koju je uključeno vozilo koje je samostalno vozilo. Poređenja radi, udesi sa smrtnim ishodom na putevima u Americi nastaju na svakih 150 miliona pređenih kilometara.

tesla-model-s-autopilot-sensors

Ni autopilot, ni vozač nisu primijetili bijelu stranu prikolice naspram jarkog neba, te nisu pritisnute kočnice. Visina prikolice u kombinaciji sa pozicioniranjem na putu i vrlo rijetkim okolnostima sudara, doveli su do toga da Model S prođe ispod prikolice, čiji je donji dio udario u šoferšajbnu Modela S.

Da je Model S udario u prednji ili zadnji dio prikolice, čak i u velikoj brzini, njegov napredni sigurnosni sistem bi vjerovatno spriječio ozbiljnu povredu, kao što je već uradio u velikom broju sličnih nezgoda.

tesla-autopilot-2

Tesla je ovu vijest objavila sa danom zakašnjenja, vjerovatno da ne bi akcije opale pred zatvaranje kvartala. Nakon objave, akcije Tesla Motorsa su opale za 3%. Ovo nije prvi put da je njihov autopilot prouzrokovao nezgodu i da su se vlasnici žalili.

Da se razumijemo — najvjerovatnije će za nesreću biti okrivljen vozač kamiona koji nije primijetio automobil i doveo ga u opasnost. Pitanje je samo da li bi vozač ili pametnija vještačka inteligencija izbjegla ili ublažila sudar.

Zanimljivo je da je preminuli vozač nekoliko dana prije nezgode objavio video na društvenim mrežama hvaleći autopilot:

Šta kaže zakon?

Realno je pretpostaviti da će ova istraga ubrzati regulatore u donošenju prilagođenih zakona za samovozeće automobile.

bmw-5-series-automous-car-7-e1362028058121

Donedavno automatizovana vožnja nije bila ni definisana zakonom i regulatori se njome bave tek proteklih nekoliko godina. Veliki pomak desio se u februaru ove godine, kada je NHTSA objavila da vozač ne mora da bude čovjek, već može i veštačka inteligencija — ali je na proizvođačima da dokažu da njihovi samovozeći automobili zadovoljavaju iste bezbjednosne uslove kao vozila sa vozačem, što neće biti jednostavno zbog toga što testovi nisu prilagođeni autonomnim vozilima.

Testranje samovozećih automobila moguće je u 4 američke države, a moguće je samo ako u vozilima postoje komande koje može da preuzme čovjek ukoliko je to potrebno, što je prilično apsurdno ako uzmemo u obzir da je čovjek kriv za 94% svih nezgoda.

autonomous-driving-2

Ono što je dodatni izazov je odgovornost u slučaju nezgode — trenutno je ona na “vozaču iliti u ovom slučaju posmatraču”. Ovo pitanje nije ni samo pravno pitanje, jer će strana na koju se odgovornost prebaci, uticati i na samu potrošnju.

Tako npr. ako se prebaci na proizvođača, vjerovatno će destimulisati proizvodnju ovakvih automobila, a ako se prebaci na vozača, može uticati na smanjenu prihvatljivost samovozećih automobila.

Puna autonomija kao rešenje

Još jedan zaključak koji bi se mogao nametnuti je taj da bi puna automatizacija mogla biti bolje rešenje od ovog trenutnog djelimičnog rešenja.

Tesla Motors, a i vještačke inteligencije unutar drugih vozila, trenutno koriste reakcije vozača i kao proces učenja, ali ukoliko bi se sistem napravio tako da se ne oslanja na, već dokazano, nepouzdane ljude, ozbiljna razlika u broju saobraćajnih nezgoda bi se napravila.

volkswagen-vision-zero-autonomous-driving-technology_100437802_h

Naime — ukoliko bi i kamion bio vođen samovozećim sistemom, on bi iskomunicirao Tesli šta se desilo i samim tim i na taj način sprečio nezgodu. Da bismo došli do ove faze, treba još dosta rada, ali ne bi smo smjeli dozvoliti da nas ovakve nezgode usmjere u suprotnom smjeru.

Da bi se ovo obezbijedilo, svakako veliki korak bio bi i da sve kompanije koje istražuju i testiraju samovozeće režime prosleđuju svoje podatke, kako bi se postavili standardi i što prije obezbijedila veća bezbjednost u saobraćaju. Tesla je baš nedavno najavila da to upravo i radi, ali je pretpostavka da ima veze sa ovom nezgodom. Naravno, ovo neće kompanije jednostavno prihvatiti, jer kvalitet veštačke inteligencije znatno zavisi od podataka, za čije prikupljanje su mnoge uložile velika sredstva.

 

startit.rs

Podijelite sadržaj sa vašim prijateljima

Komentariši

AutoNovosti

FREE
VIEW