info@autonovosti.com
KorisnoPolovni Automobili

Audi A3 1996. – 2003.

11Kpregleda

1996. Njemačka kompanija Audi radi hrabar marketinški potez, predstavlja kompakt, pozicioniran u klasu neobičnu za kompaniju. Model nazvan Audi A3 izgrađen na platformi VW Golf 4 i brzo je osvojio fanove sa svojim modernim i sportskim izgledom. Iako je identičan sa četvrtom generacijom Golf-a, Audi A3 kompakt donosi prestiž svojstven četiri isprepletana prstena, koji naravno direktno korespondira sa značajnim cijenama koje drži auto i na sekundarnom tržištu. I danas, prva generacija Audi A3 je čest na tržištu polovnih automobila, kao jedna od najboljih alternativa za svog „brata blizanca“ VW Golf IV, sa kojim dijeli mnoge komponente kao što su motori i šasije. Audi A3 je pozicioniran kao sportska alternativa Golfa, koji se ogleda u znatno čvrstom vješanju.

Audi-A3_5-door_1999_800x600_wallpaper_01

Audi A3 izgleda poslovno, dok unutrašnjost sa sportskim paketom ima sportski izgled. Audi A3 je kompaktni automobil, ali udobnost i oprema su na znatno višem nivou.

Audi-A3_5-door_1999_800x600_wallpaper_04

Audi A3 (ili Tip 8L) obilležava Audijev povratak u proizvodnju manjih automobila nakon propasti Audi 50. Ovo je bio prvi model da Volkswagen grupa koristi „PK34“ ili „A4“ platformu, i tako ima sličnosti sa Volkswagen Golf-om mk4. Audi A3 je bio u početku dostupan samo sa troje vrata, kako bi predstavljao više sportskiji imidž nego Golf, sa pogonom na prednjim ili sva četiri točka. Svi motori su bili redni četvoro cilindrični i poprečno montirani. Nakon A4, Audi A3 je drugi model Audija koji koristi pet ventila po cilindru. Danas, ova poznata platforma se koristi od strane jednog broja drugih proizvođača u Volkswagen Group za svoje modele.

Audi-A3_3-door_1998_800x600_wallpaper_06

Audi nije jeftin, to se uklapa sa karakterom brenda. Novi Audi A3 je bio skuplji od identičnih konkurenta. To je dalje uticalo na prodajnu cijenu. Audi A3 takođe je u starosti ima malo višu cijenu, drži nešto veću vrijdnost, pa amortizacija ostaje u razumnim granicama. Podrazumijeva se da je dizel motor ovog modela gotovo bez izuzetka iako imaju ogromnu kilometražu, ali ako su dobro održavani TDI motori traju dosta dugo.

Audi-A3_3-door_1998_800x600_wallpaper_08

Glavna prednost kompaktnog Audija A3 je veoma dobra zaštita od korozije.

Oni koji traže mali gradski automobile sa dozom luksuza će morati da budu zainteresovani za Audi A3, koji nije veliki kao audi A4, ali je više nego atraktivniji i dinamičniji od malog nespretnog Audi A2. Kompanija je proširila svoju klijentelu, željela je mlade dobrostojeće klijente, koji za velike i skupe limuzine nisu bili zainteresovani zbog funkcionalnih ili ekonomskih razloga. U poređenju sa drugim kompaktnim automobilima je opcija za osobe sa debljim novčanikom.

Audi_S3_2002_Imola_Yellow

Audi A3 verzija sa troje vrata može da igra ulogu dinamičnog automobila sa malo sportskog karaktera, sa petoro vrata je mali porodični automobil, veoma dobro opremljen. Model Audi A3 ima mnogo osobina limuzine Audi – kvalitet, završna obrada enterijera, besprekorna izrada, udobna sjedišta, nizak nivo buke od motora i šasije, udobnost, dinamične motore, pogon 4×4 (Quattro) i naravno prestiž njemačke marke. U isto vrijeme, oni nude dobre performanse i upravljanje, odlični tjelesni integritet i atraktivnu vrijednost.

Iako je kvalitet Audi A3 znatno poboljšan u drugom dijelu proizvodnje, u početku proizvodnje nije bio na nivou standarda BMW-a i Mercedesa, pa treba pažljivo pregledati Audi A3 iz prvih godina proizvodnje.

Iako je prva generacija Audi A3 zamijenjena u Evropi u 2003., prva generacija modela se i dalje prodavala na nekim tržištima. Proizvodnja prve generacije modela u Brazilu je bila do 2006.

Redizajnom iz 2000. godine, Audi je dobio moderniji sklop prednjih i zadnjih svjetala. Takođe, 1,8-litarski turbobenzinac i 1,9-litarski TDI su osnaženi sa 150 KS na 180 KS, odnosno sa 110 KS na 130 KS.

KOMFOR

Čak i kada se zanemare performanse, Audi A3 privlači publiku svojim elegantnim izgledom, koji je danas i dalje podjednako privlačan. Auto ima individualni izgled i neskrivenu sportsku figuru, što ga čini omiljenim izborom i prije svog „blizanca“ VW Golf IV. Činjenica je da se modeli odlikuju elegantnom linijom i funkcionalnošću, čak i u varijanti sa 3 vrata.

Audi-A3_3-door_1998_800x600_wallpaper_0e

Što se tiče unutrašnjosti, mali Audi A3 je predstavljen kao pravi Audi, demonstrirajući odličan kvalitet materijala. Međutim, pri kupovini izbjegavati modele iz prve dvije godine proizvodnje (poslije 1998.), kada je uklonjena većina malih i iritirajućih problema u kabini automobila. Međutim, kao kvalitet unutrašnjosti, Audi A3 je klasa iznad Golf IV. Golf IV je možda nešto lošiji samo u smislu funkcionalnosti i dizajna. Inače audi A3 ima prostranu kabinu, nudeći prostor i bolju vidljivost za vozača i suvozača. Čak i verzija sa 3 vrata ima dovoljno mjesta na zadnjim sjedištima i prtljažnik zadovoljava, ali ako ste u braku dobro je da razmislite o modelu sa 5 vrata.

Audi A3 ima prednja sjedišta podesiva po visini i volan podesiv po visini i dubini, vozač može da izabere optimalan položaj za sjedenje. Prednja sjedišta imaju sportski karakter. Instrument tabla je jednostavna. Dominira veliki brzinomjer i jednako veliki obrtomjer.

MOTORI

audi-a3-engines

Od početka do kraja proizvodnje Audija A3, ponuda se sastojala samo od četvoro-cilindričnih motora, koji nude više nego dovoljno snage ili onih sa izuzetno niskom potrošnjom goriva.

Kao i većina Audi modela postoji širok spektar motora na raspolaganju od ekonomičnih dizel motora do benzinaca visokih performansi.

Osnovni motor je 1,6 litarski sa 101 KS koji treba da naporno radi, a ne odgovara slici Audija A3. Konzervativan motor je pouzdana opcija, koja nema sjajne parametre ili svojstva, ali za svakodnevno putovanje u potpunosti zadovoljava potrebe većine vozača. Vlasnici u ovoj verziji se često žale na povećanje buke, prosječnu potrošnju goriva između 7 i 8 l / 100 km i malo volje da ubrza do velike brzine.

1.8 – litarski motor sa pet ventila po cilindru, je bolji, ali ako želite bolje performanse turbo varijanta 1.8T je dragulj i pokazao se kao najpopularniji benzinski motor. Naravno, pravi sport fanovi će željeti da pronađu neki S3 quattro, koji uspijeva da proturi 210 KS iz istog 1,8. S3 model iz 2001. je unaprijeđen na 222 KS. Dizel opseg je suviše jak – mada 1.9 – litarski TDI motor nije najtiši. Postoje četiri motora na raspolaganju, 90 KS, 100 KS, 110 KS i 130 KS. 90 KS verzija je adekvatna, ali se osjeća usporen, ali 110 KS i 130 KS verzije su odlične.

Ukoliko je cijena ta koja diktira, benzinski motor može da bude jeftinija alternativa. Ipak preporuka je TDI model, zato što dizeli izazivaju manje probleme za dalju prodaju.

Dizeli pružaju savršen balans koji kombinuje performanse i vrijednost i to ih čini tradicionalno traženijim od benzinskih motora. Najslabija verzija 1.9 TDI motora, koja ima 90 KS i maksimalni obrtni moment od 202 Nm na raspolaganju pri 1900 obr / min. Ova jedinica se pokazala relativno najjeftinija za održavanje od svih dizela kod Audi A3. Potrošnja goriva je 6.5 l / 100 km po gradu i 4,2 van grada, dok jedinica ima dovoljno snage (ne očekujte sportske rezultate). Druga uobičajena varijanta 1.9TDI, motor se zove AFN sa 110 KS. Njegova potrošnja goriva je oko 7.5 – 8 l /100 km u gradu, dok pri vangradskoj vožnji može pasti na 5.2 – 5.5 l / 100 km. Ovaj motor ima turbinu promjenljive geometrije, i preporuka je da se čisti s vremena na vrijeme, naročito ako uglavnom vozite gradom. Slaba tačka je kvačilo i mjenjač, zajedno sa zamajcem. Ukupno gledano 110 KS motor je veoma pouzdan.

Za sve turbo motore važi samo jedno pravilo – kvalitetno ulje i njegove pravovremena promjene su od suštinskog značaja za nesmetan rad. Čini se ovjde i najveća nepoznanica prilikom kupovine polovnih dizela, odnos prethodnog vlasnika i kako je održavao automobil. Preporučuje se na nekih 25000 – 30000 km očistiti liniju podmazivanja turbine kako bi se spriječilo oštećenje usled nedovoljnog podmazivanja.

Generalno oštećenja turbina nisu tako rasprostranjena kao što se često tvrdi, ali su problemi vezani za senzore, mjerač protoka vazduha (protokomjer), slaba tačka svih TDI motora. 1.9 TDI dizeli tipično imaju neravnomjeran i glasan rad.

Legendarnu skraćenicu TDI u modelu A3 pokazao je sa varijantama 1.9 TDI (66 KW) i 1.9 TDI (81 KW), kasnije dodao modernu varijantu 1.9 TDI PD (96 KW) sistem ubrizgavanja goriva-pumpa dizne, koji je radio sa maksimalnim pritiskom ubrizgavanja od 2.050 bara.

Oni koji žele uštedjeti treba da kupe Audi A3 sa 90 konjskih snaga 1.9 TDI motor. Ova jedinica ne generiše tako visoke troškove održavanja kao njegove snažnije varijante, jer nema plivajući zamajac i turbinu sa varijabilnom geometrijom krilaca.

Audi A3 je takođe postao prvi luksuzni automobil niže srednje klase, koji može uz dodatne troškove imati pogona na svim točkovima, Quattro. Audi A3 ima prednji pogon, kao i neke varijante sa četiri točka – Quattro. Quattro se odlikuje odličnim držanjem puta u svim uslovima. Haldex sistem većinu vremena prenosi obrtni moment na prednju osovinu, ako je potrebno može da prenosi i više od 50% na zadnju osovinu. To se radi u djeliću sekunde, neprimjetno za vozača. Opremljen sa Quattro sistemom automobil podigne potrošnju za oko 1 litar goriva, posebno u urbanim sredinama. Doprinos za bezbednost u vožnji prepoznaju najvjerovatnije samo zimi ili na mokrom putu. Quattro sistemom su snabdjeveni samo turbo benzinski motori 1.8 T.

Audi A3 je imao izbor četvoro-brzinskog automatskog mjenjača ili sportskog petostepenog manuelnog.

Istorija modela:

1996.: Premijera Audija A3 sa troje vrata, sa motorima 1.6, 1.8 / 1.8T i 1.9 TDI.
1998.: Quattro verzija ( 4×4 ) 1.8 20V motor sa 150 KS , novi 1.8 20V motorom (180 KS) 1999.: S3 stiže u salone, 1.8T Quattro Sport pridružuje se ponudi, verzija sa pet vrata sada je dostupna.
2000.: restajling donosi novu masku, revidirana prednja i zadnja svjetla. ESP je sada standardan za sve modele.
2001.: TDI od 100 KS zamjenjuje TDI od 90 KS, pojavljuje se i TDI od 130 KS, S3 dobija 225 KS,koji mijenja motor od 210 KS.
2003.: počinje proizvodnja druge generacije A3, na platformi VW Golf V.

KVAROVI

Audi-A3_3-door_1998_800x600_wallpaper_10

Zbog tehničke saradnje Audi A3 je veoma dobar i pouzdan kao Golf ili bilo koji drugi proizvod iz grupe Volkswagen.

Kod benzinskih motora u početku čest problem su bili pumpa za gorivo i glave motora. U kasnijim periodima bilo je znatno manje takvih slučajeva. Slaba tačka je alternator.

Benzinski motori 1.6, 1.8 i 1.8 T. Za modele proizvedene u periodu od januara 2001. do januara 2003., česta pojava kvara bobine.

1.6 motor. Modeli napravljeni do 2002., su imali nekoliko problema sa pojavom buke prilikom ubrzanja. Buka se ponekad javljala i u praznom hodu. To je zbog nedostatka u samom ECU.

1.6 motor. U prvim godinama proizvodnje, često nestabilan rad u praznom hodu i pravi probleme sa nedovoljnim odzivom gasa.

Zupčasti kaiš na 1.8 20V treba zamijeniti na svakih 60 000 km ili će pući i uništiti motor.

Postoje problemi sa bobinama na 1.8T motorima.

1.8 T 150 KS. Na nekim modelima, bilo je problema sa turbinom nakon pređenih 100 000 kilometara.

Pumpa za vodu. Na 1.8 T modelima 150 i 180 KS, imali su nekoliko grešaka na pumpi za vodu, curela je.

Svi 1.8 20V turbo napravljeni od avgusta 2001. do oktobra 2002. mogu da imaju problem sa otkazivanjem jedne ili više do četiri bobine, što je dovelo do spora između VAG i dobavljača.

Motor 210 KS 1.8 T (S3). Kod S3 prilikom usporavanja javljaju sevibracije na oko 1600 i 2800 obr / min.

Pumpa za vodu. Na 1.8 T 150 i 180 KS, može doći do curenja pumpe za vodu od 70 000 do 80 000 km.

TDI 90 KS i 110 KS modeli mogu da trpe gubitak snage, zbog pucanja crijeva između turbine i ECU.

1.9 TDI motor. Jedinice su veoma izdržljive, ali poslije 300 000 km mogu imati problema sa turbo kompresorom i sistemom za ubrizgavanje.

Najveći problem kod TDI motora je zupčasti kaiš koji izaziva najviše oštećenja motora. Audi je zbog toga smanjio interval promjene sa nekadašnjih 90 000 na 60 000 kilometara.

Audi-A3_3-door_1998_800x600_wallpaper_0f

TDI modeli imaju problema sa katalizatorom.

TDI modeli imaju problema sa plivajućim zamajcem.

TDI 130 KS Na nekim modelima moguće pucanje ventila.

TDI 110 KS kod modela proizvedenih do septembra 1999., došlo je do greške u ECU motora.

Katalizator. TDI 110 KS modeli su imali problema sa katalizatorom, koji se moraju zamijeniti nakon 45 000 kilometara.

TDI motori. Na svim TDI motorima od 1998., progresivni gubitak performansi uslijed zaprljanosti na mjeraču protoka vazduha, zahtijeva zamjenu protokomjera ( čišćenje ne daje rezultate, opet se brzo vrati). Usvojen novi mjerač protoka od kraja 2004.

TDI motor 110 KS . Na modelima proizvedenim do septembra 1999. , prazan hod ponekad haotično , može da uspori kada se vraća u neutralan , zbog defekta u elektronskom upravljanju motora .

Kočioni diskovi se troše brzo, osjeća se trešenje i čuje se buka.

Zadnja kočnica cijevi mogu korodirati , provjeriti zaptivenost.

Rani automobili (1996 / 1997) mogu da trpe prijevremeno habanje letve upravljača.

Elektrika ne pokazuje velike slabosti, ali mnogo malih problema sa neispravnim osvjetljenjem instrumenta, neispravnim podizačima prozora ili centralnom bravom.

Bilo je problema sa podešavanjem visine pojaseva prednjih sjedišta u primjercima proizvedenim od početka februara do sredine marta 1997.

Kod Audi A3, koji sišao između decembra 1997. i juna 1998., postojala je mogućnost da blokira potenciometar papučice gasa.

Nosači motora. Na nekim modelima, proizvedenim juna 1998., bilo je neprijatnih mehaničkih vibracija, zbog pogrešno pričvršćenog nosača motora.

Klima uređaj. U nekoliko modela je bilo problema sa kompresorom klime.

Moguća pukotina na cijevi za kočioni servo, što je dovelo do gubitka pomoći servo kočnice.

Na modelima proizvedenim do jula 1999., zvuci na krajevima instrument table.

audi_a3_09

Problemi i opozivi

Audi A3 je opozvan devet puta u toku sedam godina proizvodnje.

Audi A3 je prvi put opozvan u junu 1997. godine, a opoziv je obuhvatao 1.097 primjeraka proizvedenih od 01.02.1997. godine do 31.03.1997. godine. Na opozvanim primjercima mehanizam za podešavanje visine pojasa za vezanje nije bio ugrađen po predviđenim specifikacijama i u slučaju naglog zaustavljanja postojala je mogućnost odvajanja cijelog mehanizma od B stuba. Ugrađen je novi mehanizam za podešavanje visine pojasa, a opoziv je registrovan brojem R/1997/049.

Audi je drugi put opozvao A3 u julu 1998. godine. Na nepredviđenom servisu završila su 2.822 primjerka modela A3 proizvedena u januaru 1998. godine, i to zbog problema na mehanizmu za zatezanje sigurnosnog pojasa za putnike na zadnjoj klupi. Opozvani su primjerci sa brojevima šasije od WA 000104 do WA 053717. Opoziv je registrovan brojem R/1998/047, a na svim primjercima je otklonjen kvar.

Treći opoziv odnosio se na 1.765 primjeraka Audija A3 opremljena 1,8-litarskim turbo motorom sa 150 KS. Audiji su opozvani u januaru 1999. godine i to oni primjerci koji su proizvedeni od 01.12.1997. godine do 30.06.1998. godine. Problem je bio izražen na mehanizmu pedale gasa koja se zaglavljivala zbog direktnog kontakta sa karoserijom. Ugrađivanjem izolacionog materijala između dva elementa, problem je u potpunosti riješen. Opozvani su primjerci sa brojevima šasije od WAU***8L*WA 038264 do WAU***8L*WA 107931.

– A3 je četvrti put opozvan u šestom mjesecu 1999. godine, a opozvano je ukupno 11.450 primjeraka proizvedenih u toku 1998. godine. Mehanizam za zatezanje zadnjih pojasa prilikom naglog zaustavljanja oslobađao je toplotnu energiju koja je bila dovoljna da zapali presvlake na sjedištima. Na opozvanim primjercima mehanizam za zatezanje pojasa je obložen zaštitnim materijalom otpornim na visoke temperature. Opozvani su modeli sa brojevima šasije od WAUzzz8LzWA 000001 do 139655 i odWAUzzz8LzXA 000101 do 048069.

– U maju 2000. godine opozvano je 2.855 primjeraka Audija A3 proizvedenih od januara 1999. godine do maja 1999. godine. Problem je ponovo bio izražen na prednjim sigurnosnim pojasevima, ali su serviseri ovaj put mijenjali mehanizam za zaključavanje pojasa, koji je u slučaju naglog zaustavljanja mogao otpustiti pojas. Zamijenjeni su mehanizmi za zaključavanje pojasa na modelima sa brojem šasije od WAU…8L.XA 051993 do WAU…8L.XA 100836 i od WAU…8L.YA 000101 do WAU…8L.YA 000230.

– A3 je šesti put opozvan u novembru 2001. godine. Opozvano je 4.714 primjeraka proizvedenih u periodu od februara 1997. godine do februara 2000. godine. Modeli su opozvani zbog ugrađenih pogrešnih kugli na zadnjem dijelu vješanja, a servisi su na svim primjercima zamijenili kugle. Opoziv je registrovan oznakom R/2001/128.

– 99 primjeraka Audija A3 opozvano je u junu 2002. godine. Na opozvanim primjercima problem je bio na kontrolnoj jedinici ABS-a koja se zbog kratkog električnog spoja mogla zapaliti, te tako oštetiti ostale elektronske elemente. Kontrolne jedinice su zamijenjene na opozvanim primjercima, a opoziv je registrovan oznakom R/2002/029.

– U oktobru 2002. godine opozvan je 541 primjerak Audija A2, A2, A4, A6 i TT, koji su imali problem sa aktiviranjem vazdušnog jastuka iza volana. Vazdušni jastuci su zamijenjeni na svim primjercima, a opoziv je registrovan oznakom R/2002/143.

– 21.335 Audija A3 je opozvano u septembru 2003. godine. Ovaj put automobili su opozvani zbog pukotina na vakumskoj pumpi kočionog servouređaja koja je propuštala kočiono ulje. Servisi su na svim primjercima zamijenili vakumsku pumpu kočionog servouređaja, a opoziv je registrovan oznakom R/2003/128.

Katalog djelova Audi A3 

pmlautomobili

Podijelite sadržaj sa vašim prijateljima

Komentariši

AutoNovosti

FREE
VIEW