info@autonovosti.com
KorisnoSavjeti

Zašto su zimske gume bolje od ljetnjih u zimskim uslovima

1.34Kpregleda

Za gume zima počinje kada temperatura padne ispod +7°C. Na toj temperaturi ljetnja guma očvrsne, a njene performanse se smanjuju. Zakon nas je prinudio da zimske gume imamo na snijegu, ledu i poledici, ali o sopstvenoj bezbijednosti moramo sami da brinemo i odaberemo gume sa kojima je rizik sveden na najmanju mjeru.

Konstrukcija zimskih guma

wintertires

Zimske gume, gume za snijeg ili gume za hladno vrijeme kako se sve češće zovu, su konstruisane za korišćenje u zimskim uslovima, kada su temperature niske. Svi znamo da su zimske gume bolje od ljetnjih zimi, ali šta je to u zimskoj gumi što je čini boljom? Koje su to karakteristike koje joj daju prednost u odnosu na ljetnje i gume za sve sezone?

Jedna od najznačajnijih karakteristika gume je prianjanje na podlogu što je posebno važno za zimske gume. Kritične komponente zimske gume zbog kojih je bolja od letnje i gume za sve sezone su:

  1. gumena smjesa od koje su napravljene
  2. dezen gazećeg sloja i veliki broj finih lamela

Interakcija i uravnoteženost ovih karakteristika daje zimskoj gumi najbolje moguće performanse u zimskim uslovima.

Gumena smjesa

Gumena smjesa od koje je ljetnja guma proizvedena počinje da otvrdnjava ispod +7°C i ne može da obezbijedi nivo prianjanja koji je potreban zimi. Specijalna tehnologija proizvodnje omogućuje zimskoj gumi da bude elastična i da dobro prijanja za podlogu na niskim temperaturama.

U sastavu gumene smjese je više prirodnog kaučuka i silike koji se stvrdnjavaju na mnogo nižim temperaturama od sintetičkog kaučuka. Silika u gumenoj smjesi takođe utiče na bolje performanse kočenja na mokrom što skraćuje zaustavni trag kočenja.

Dezen gazećeg sloja

changing winter tyres 1

Dezen gazećeg sloja je posebno važan u uslovima snijega i bljuzgavice kada točak svojom rotacijom pritiska snijeg u široke kanale gume stvarajući dodatnu trakciju. Zahvaljujući usmjerenom, asimetričnom dezenu gazećeg sloja (protektora) i većoj dubini kanala (+5 do 8%) bolje su performanse kočenja i manja je opasnost od akvaplaninga.

Lamele

Na prvi pogled zimsku gumu možemo prepoznati po velikom broju sitnih, poprečnih lamela kojima je guma “izreckana”. Zimska guma ima oko 1200 lamela što je mnogo više u odnosu na ljetnju gumu koja ima svega 200 lamela. Lamele omogućuju blokovima gazećeg sloja da se saviju i zariju dublje u sneg ili led što poboljšava vuču.

Bolje performanse zimskih guma

Zahvaljujući ovim karakteristikama zimske gume imaju bolje prijanjanje i vuču u uslovima snijega i leda od ljetnjih i guma za sve sezone. To se odnosi na bolje držanje na putu, manji rizik od akvaplaninga, ubrzanje i bolje kočenje.

winter_tyres_infographic

Najvažnija performansa zimske gume od koje zavisi bezbijednost je kočenje u zimskim uslovima koje se mjeri dužinom zaustavnog puta kočenja. Ispod +7°C zimska guma ima kraći zaustavni put u svim uslovima bilo da je na putu snijeg, led, poledica, mokra ili suva podloga. Testovi poznatih proizvođača guma to potvrđuju (Michelin, Continental, itd.). Prema testu koji je sproveo Michelin to izgleda ovako:

Zaustavni put na snijegu sa 50km/h

Ljetnja guma: 63m
Zimska guma: 32m

Ljetnjoj gumi je potrebno 31m više da bi se zaustavila.

Zaustavni put na mokrim putevima sa 80km/h i temperaturom nižom od 7°C

Letnja guma: 40m
Zimska guma: 34m

Ljetnjoj gumi je potrebno 6m više da bi se zaustavila.

Prema tome, dovoljno je da kočenje bude duže za samo jedan metar i da sudar ne može biti izbjegnut.

Zimske gume Vam pomažu da izbjegnete rizike od povreda i materijalne štete. Ako ih do sada niste montirali učinite to odmah.

Ovdje možete saznati šta znače oznake na gumama.

Podijelite sadržaj sa vašim prijateljima

Komentariši

AutoNovosti

FREE
VIEW