info@autonovosti.com
Automobili

Bugatti Chiron

3.04Kpregleda

Nakon početnog privlačenja pažnje koncept modelom Vision Gran Turismo, Bugatti je na salonu automobila u Ženevi zvanično predstavio naslednika legendarnog Veyrona. Novi oblik karoserije na modelu Chiron (Širon) vizuelno ostaje blizak prethodniku, ali je ono najvažnije, u vidu monstruoznog motora, unaprijeđeno skoro do krajnjih granica.

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_0a-autonovosti.me-1

Transformacija: 92%

Ime Chiron nije novo u Bugattijevoj istoriji. Sada već davne 1999. godine javnosti je predstavljen Bugatti 18/3 Chiron koncept, djelo dizajnerske kuće Italdesign, a nazvan po vozaču trkačkih automobila Louisu Chironu. Koncept model je kasnije ustupio mjesto novom, pod nazivom Veyron, stvarajući na taj način prostor za neznatno izmijenjeno serijsko izdanje, koje će bez ustezanja rušiti sve brzinske rekorde za serijski proizvedene modele automobila.

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_09-autonovosti.me-9

Kada je novi Chiron u pitanju, u njega je ugrađeno 92% novih ili značajno modifikovanih djelova. Upotrebljena je provjerena tehnika iz modela Veyron, ali je praktično svaki dio temeljno dorađen i poboljšan.

Dobro poznati osmolitarski W16 motor je u odnosu na onaj iz Veyrona 25 % snažniji, ali i nešto teži. Benzinska zvijer u novom izdanju razvija snagu od 1.103 kW, odnosno 1.500 ks, pri 6.700 o/min. Razvojni tim je kao glavni zadatak postavio povećanje snage uz istovremeno ograničenje rasta mase agregata. Egzotični materijali su ugrađeni svuda gdje se za to ukazala potreba, pa je tako usisna grana izrađena od ugljeničnih vlakana, a titanijum je upotrebljen na skoro kompletnom izduvnom sistemu. Dvostepeni turbo punjači (ukupno četiri) svojim radom obezbjeđuju izuzetno ubrzanje, eliminišući „turbo rupu“. Prilikom starta u pogonu su samo dva turbo punjača, dok se pri 3.800 o/min aktiviraju i druga dva.

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_21-autonovosti.me-12

Poput Veyrona i kod Chirona se snaga na put prenosi na sva četiri točka, ali sada preko sedmostepenog mjenjača sa dvostrukom spojnicom. Specijalno razvijen mjenjač je dizajniran da „istrpi“ maksimalnih 1.600 Nm. Stabilno funkcionisanje motora zahtijeva i prilagođeni rashladni sistem, koji je u slučaju Chirona predstavljen preko jednog glavnog i dva pomoćna hladnjaka, ukupnog kapaciteta od 37 litara! Ako se uračunaju i hladnjaci za ulje, mjenjač i hidrauliku njihov ukupan broj raste na deset.

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_0f-autonovosti.me-2

Kada se pogleda obim radova, jasno je da je moralo doći i do podizanja maksimalne brzine, a ona je za normalnu upotrebu ograničena na 420 km/h. Nezvanično, maksimalna brzina bez ikakvih ograničenja iznosi 463 km/h. U Bugattiju očigledno smatraju da potencijal nikako nije iskorišćen do kraja i da ima dovoljno mjesta za dalji razvoj. Za radoznale slijede važni podaci: ubrzanje do 100 km/h – ispod 2 sekunde, do 200 km/h – ispod 6,5 sekundi, do 300 km/h – 13,6 sekundi. Pri punoj brzini rezervoar Chirona se isprazni za samo 8 minuta, ili ako je lakše „svariti“ – potrošnja pri maksimalnoj brzini iznosi 190 l/100 km. U normalnom režimu rada ona se kreće oko 20 litara.

Impresionizam

Chiron je 82 mm duži, 40 mm širi i 53 mm viši od Veyrona, kao i 155 kg teži, odnosno ukupna masa iznosi 1.995 kg. Prostor unutar vozila je takođe povećan, a putnici imaju na raspolaganju 12 mm više u predjelu iznad glave.

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_18-autonovosti.me-11

Prepoznatljiv Bugattijev dizajnerski stil je vidljiv na prvi pogled, počevši od potkovice na prednjem dijelu, pa sve do aluminijumske zakrivljene lajsne oko C stuba. Pored estetske, zaobljeni C stub ima i praktičnu ulogu, tj. njegova uloga je da sprovodi vazduh do motora i kočnica. Odstupanje od retro detalja je vidljivo na prednjoj i zadnjoj svjetlosnoj grupi. Napred su ugrađeni zasebno kontrolisani full-LED projektori od samo 90 mm, postavljeni na nosače od aluminijuma, dok je pozadi preslikano rješenje viđeno na američkim modelima, u vidu svjetlosne trake sa 82 LED svjetla koji se protežu od jedne do druge ivice vozila.

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_2d-autonovosti.me-5

Prilikom odabira boje karoserije Veyrona kupci su uglavnom tražili kombinaciju dvije različite boje ili nijanse. Kod Chirona je ovakav izbor standardan i očekuje se da će svi kupci biti u mogućnosti da prilagode boje prema sopstvenom ukusu.

Važan deo izgleda Chirona čini aktivna aerodinamika, predstavljena preko napredne kombinacije hidrauličnih difuzora, usisnika za vazduh i adaptivnog zadnjeg spojlera. Kada je poveći zadnji spojler u pitanju, njegov rad je automatski kontrolisan, pri čemu se tokom vožnje postavlja u jedan od četiri moguća položaja. Spojler, pored toga što drži zadnji dio vozila pritisnut uz put, funkcioniše i kao vazdušna kočnica, munjevito reagujući prilikom kočenja.

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_04-autonovosti.me-7

Monokok Chirona je u potpunosti izrađen od ugljeničnih vlakana i precizno dizajniran da zaštiti putnike. Sam proces izrade je mukotrpan i traje četiri nedelje, ali je rezultat tog rada struktura koja je 8 kg lakša nego ona kod Veyrona. Puno truda je posvećeno uklapanju spoljnih panela, takođe od ugljeničnih vlakana, sa ciljem minimizacije rastojanja između dva dijela. U cilju eliminisanja nedostataka i šumova na karoseriji razvojni tim je utrošio preko 300 sati u vazdušnom tunelu.

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_31-autonovosti.me-18

Chiron ne može da se pohvali velikim prtljažnikom, jer sa 44 litra korisne zapremine ima dovoljno mjesta samo za jednu putnu torbu. Vlasniku ovog 2,4 miliona € vrijednog modela to neće predstavljati problem, jer u svom posjedu vjerovatno ima i privatni avion.

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_34-autonovosti.me-21

Kao mali podsjetnik vezan za Veyron ide sledeći podatak: komplet guma je koštao oko 26.000 € i mijenjao se nakon pređenih 4.000 km. Novi model nije toliki „trošadžija“, zahvaljujući trudu Michelina da pojednostavi konstrukciju pneumatika i poboljša izdržljivost. Pneumatici predviđeni za Chiron su dimenzija 285/30 R20 naprijed i 355/25 R21 pozadi. Veći kontakt novih pneumatika sa putnom površinom omogućuje sigurnije upravljanje i zaustavljanje, bolje ponašanje na mokrom putu i manju buku kotrljanja.

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_33-autonovosti.me-20

Najbrži serijski sportski automobil koristi specijalne karbon/keramičke diskove, 20 mm veće i 2 mm deblje od onih na Veyronu. Na prednjoj osovini su ugrađenje čeljusti sa osam titanijumskih klipova, dok je pozadi njihov broj smanjen na šest. Kočnice posjeduju klipove različitog prečnika, a ova konfiguracija omogućava ravnomjeran pritisak na površinu, sprečavajući nejednako trošenje.

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_32-autonovosti.me-19

Bugatti Chiron posjeduje adaptivnu šasiju, koja pruža mogućnost podešavanja u pet režima rada – Lift, EB Auto, Autobahn, Handling i Top Speed. U Top Speed režimu, koji se mora aktivirati posebnim ključem, maksimalna brzina je 420 km/h, Lift mod služi za vožnju preko ležećih policajaca, do brzine od 50 km/h, a kada vozilo pređe 180 km/h automatski se aktivira Autobahn mod.

Adaptacija

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_26-autonovosti.me-13

Upotreba lakih materijala je zastupljena i u unutrašnjosti. Aplikacije od aluminijuma, ugljeničnih vlakana i kože dominiraju enterijerom, a koliko se daleko otišlo u prilagođavanju kupcima najbolje govori mogućnost odabira jedne od 31 boje kože i jedne od 8 boja alkantare.

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_28-autonovosti.me-15

Kupcima su na raspolaganju tri tipa elektropodesivih sportskih sedišta. Izmene u odnosu na Veyron je pretrpio i upravljač, dostupan u varijanti koža ili koža/ugljenična vlakna. Preko multifunkcionalnih prekidača na volanu vozač može jednostavno da kontroliše multimediju, telefon, navigaciju i druge sisteme. Glavni izvor informacija predstavljaju TFT ekrani ispred vozača, lijevo i desno od brzinomjera. Količina prikazanih podataka može da se mijenja, pružajući vozaču pogled samo na najvažnije parametre.

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_29-autonovosti.me-16

Na prvi pogled se vjerovatno ne vidi, ali Chiron u unutrašnjosti krije nekoliko pregrada za smještaj sitnica i jednu specijalnu pregradu samo za ključeve. Sigurno će mnogi biti razočarani odsustvom pregrade za smještaj manjih ili većih flaša u ovako skupom automobilu. Realnost je takva da su plastične boce i hiperautomobili jednostavno pogrešan spoj.

Bugatti-Chiron_2017_1280x960_wallpaper_30-autonovosti.me-17

Chiron će se proizvoditi u Bugattijevim pogonima u francuskom Molsheimu, a proizvodnja će biti ograničena na ukupno 500 primjeraka. Prve isporuke kreću početkom jeseni, a nezvanično je već rezervisano 170 automobila. Očigledno je da kriza ne pogađa sve na isti način, kao i da konkurencija ne spava. Koenigsegg Regera, slične snage i nešto povoljnije cijene, već vreba potencijalne kupce i ne pušta Bugatti da uživa u novoj slavi.

A za ljubitelje “zelenih” automobila tu je Rimac Concept S .

 

vrelegume.rs

Podijelite sadržaj sa vašim prijateljima

Komentariši

AutoNovosti

FREE
VIEW