Elektrohidraulički servouređaj upravljača
Novi automobili do kompaktne klase sve više se opremaju električnim servouređajem volana, koji im poboljšava performanse i smanjuje potrošnju (smanjuje angažovanu snagu za pogon hidrauličke pumpe, za 1 do 2 kW). No, za veće automobile taj sistem nije pogodan, iz dva razloga. Prvi je što se s povećanjem mase automobila smanjuje osjećaj na volanu, kod takvog sistema. Drugi je što hidraulički servouređaj rasterećuje zupčastu letvu volana, jer hidraulički servomotor preuzima veći dio sile na zupčastoj letvi. Kod električnog servouređaja elektromotor djeluje na glavno vratilo volana i ne samo što ne rasterećuje vijčani spoj između zupčanika volana i zupčaste letve (cjelokupna se sila prenosi vijčanim prenosom), nego ga povećava.
EHPS zadržava hidraulički servomehanizam, u sklopu sa zupčastom letvom, ali se hidraulička pumpa ne pokreće stalno, remenom, nego samo kad treba, elektromotorom (na slici je poređenje klasičnog i hidrauličkog sustava).
Naime, tada vozač energičnije okreće volan te se, uz potporu elektromotora, na zupčanom prijenosu povećava opterećenje. Zbog toga se povećava trošenje, posebice u središnjem dijelu zupčaste letve. Zbog toga se, kod većih automobila, zadržava hidraulički servomotor (dvoradni hidraulički cilindar). No, hidraulička pumpa se ne pokreće stalno, remenom, povezanim radilicom, nego elektromotorom. Dakle, uključuje se samo kad je potrebno, a kad se vozi ravno ili velikom brzinom, servouređaj je, ne samo nepotreban, nego i štetan. Tako se ujedinjuju prednosti klasičnog hidrauličkog i električnog servouređaja volana.
autoportal.hr