EPS – skraćenica od Electric Power Steering sistem je električne potpore upravljanju, koji umjesto hidrauličkog mehanizma koristi step elektromotor. Tako su riješeni problemi gubitka snage i potrošnje goriva, jer se električni uređaj aktivira samo kod malih brzina i kad se okreće volanom (hidraulička pumpa okreće se stalno i troši energiju i kad se ne okreće volan). Elektromotorom upravlja procesor, na temelju brzine vožnje i opterećenja na točkovima.
Elektromotor može biti postavljen na vratilo volana, na zupčanik ili direktno na zupčastu motku. Servouređaj volana postao je važan dio serijske opreme većine automobila. Osnovni mu je zadatak smanjenje okretnog momenta, odnosno obodne sile na volanu. Tako se prilikom parkiranja obodna sila na volanu smanjuje sa 100 do 150 N na samo 25 do 30 N. Klasični sistemi opremljeni su statičkim hidromotorom, a osnovni dio je uljna pumpa visokog koja stvara pritisak do 150 bara. Pokreće se okretnim momentom i snagom pogonskog motora, preko remenskog prenosa.
Električni servouređaj volana poboljšava performanse i smanjuje potrošnju, ali ima i manu: pruža manje povratnih informacija s ceste i lošiju osjećaj upravljanja .
Uljni cjevovod je preko razvodnog mehanizma povezan s dvije komore pritiska, koje djeluju kao dvosmjerni hidraulički cilindar, a nalaze se u istoj osi sa zupčastom letvom. Zavisno od smjera okretanja volana, mijenja se smjer protoka ulja i djelovanje hidrauličkog pritiska. Glavna mana ovog sistema je što angažuje energiju motora i kad je potrebno i kad nije potrebno. Time se gubi 1 do 2 kW snage, što je za male motore prevelik ‘teret’. Hidraulička pumpa se okreće i troši energiju stalno – i kad treba (kad se okreće volan) i kad ne treba. Posebno se brzo okreće kod velikih brzina, kada je servouređaj potpuno beskoristan. Dodatni otpori povećavaju potrošnju goriva za dva do četiri decilitra na 100 km. Zbog toga većina novih automobila niže klase ima električni servouređaj volana.
autoportal.hr