Poboljšanje bezbednosti je postalo jedan od glavnih zahteva koji se postavljaju pred automobilsku industriju. Dok su svojevremeno bolju zaštitu mogli da uživaju samo vozač i putnici u velikim i skupim automobilima, danas se visoki bezbednosni standardi postavljaju i pred male četvorotočkaše.
Koliko su zaista mali automobili bezbedni pokušali su da saznaju eksperti ADAC-a, najvećeg evropskog automobilskog kluba. Oni su odabrali tri mala modela – Škoda Citigo, Renault Twingo i Toyota Aygo – i simulirali njihov frontalni udes s pokretnom barijerom.
Crash test je simuliran u specifičnim uslovima: Udar pokretne barijere u zaustavljeni mali automobil odgovara frontalnom sudaru dva automobile koji se kreću brzinom od po 40 km/h, a kontaktom je pokriveno po 18 procenata površine prednjeg dela dva vozila.
Suočavanje sa skoro kosim udarcem koji obuhvata malu površinu prednjeg dela vozila je rizičnije od standarnih frontalnih sudara i trenutno nije obuhvaćeno EuroNCAP crash testovima.
EuroNCAP simulira udar vozila u aluminijumsku pregradu brzinom od 64 km/h, sa 40 procenata prednje površine vozila: To odgovara frontalnom sudaru dva identična vozila koji se kreću brzinom od po 55 km/h.
Vratimo se ADAC-ovom testu koji simulira skoro svakodnevne udese na magistralnim i gradskim putevima. Ispitivanje bezbednosti putnika u udesu je pokazalo da Škoda Citigo pruža “dobru” zaštitu, a Renault i Toyota “zadovoljavajuću”.
Pobednik testa – Škoda Citigo – osvojila je 13,1 poena zahvaljujući dobrom delovanju vazdušnih jastuka i zatezača sigurnosnih pojasa, Renault Twingo je na drugom mestu (12,1), a Toyota Aygo (10,9) na trećem.
Pohvalno je što je putnička ćelija, prostor za preživljavanje putnika, ostao neoštećen u sva tri testirana modela.
“Ispitana vozila pokazuju da moderna gradska vozila mogu da izdrže simulirani sudar, ali proizvođači i dalje imaju prostora za poboljšanje”, rekao je Reinhard Kolke, šef tehničkog centra ADAC-a.